Doğumdan sonra egzersiz yapmak mesane sarkmasını önlüyor

Gebelik ve normal doğum risk faktörü

Kadınların doğumdan sonra pelvik kaslarını güçlendirici egzersiz yapmaları mesane sarkmasını önlüyor. Vajinadan dışarıya sarkan ve ele gelen kitlelerin büyük çoğunluğunu, mesane sarkmaları oluşturuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Dr. Elnur Allahverdiyev; “Mesane sarkmasının en büyük nedenleri arasında normal doğum sonrasındaki pelvik taban kas yetersizliği yer alıyor. Özellikle doğum sonrası pelvik bölgedeki kasları geliştirmek için kegel egzersiz yapmak; sorunun önüne geçiyor” dedi.

Tıptaki ismi sistosel olan mesane sarkması, bir çeşit fıtık sayılıyor. Mesane sarkması, mesanenin aşağıya doğru sarkıp vajinadan dışarıya çıkarak ele gelmesidir. Bazen de sık sık idrara gitme, idrar kaçırma, idrar yapamama, geceleri idrara kalkma; tekrarlayan idrar enfeksiyonu şeklinde kendini belli edebiliyor.

Kegel egzersizlerini öğrenmelisiniz

Mesane sarkması önlenebilmektedir. Kadınlarda gebeliğin ve normal doğumun mesane sarkması için bir risk faktörü olduğunu söyleyebiliriz. Dolasıyla gebelik ve normal doğum sonrasında kegel adı verilen pelvik kaslarını geliştirici egzersizler yapmak bu noktada önem taşıyor. Diğer yandan, kilo kontrolünü sağlamak, kabızlık varsa çözmek, ağırlık kaldırmaktan kaçınmak, akciğerle ilgili herhangi bir hastalık varsa veya fazla öksürürken karın içerisindeki baskıyı sürekli arttırmak zorunda kalınıyorsa bu hastaların da tedavi edilmesi gerekiyor, çünkü karın içerisindeki basıncı arttıran her türlü faktör, mesane sarkması için risk faktörüdür. Bu yüzden de mesane sarkmasının tedavisine geçmeden önce mesane sarkmasını önlemek gerekiyor.

Tedaviden önce idrarla ilgili şikayetleri sorgulanmalı

Mesane sarkması belirtisi olan hastaların öncelikle işlevsel üroloji konusunda uzmanlaşmış bir doktor ile görüşmesinde fayda var. Mesane sarkması değerlendirilmeden önce mutlaka idrarla ilgili şikayetler sorgulanmalı. İşlevsel bir üroloğun değerlendirmesinden sonra fiziki muayene ile eğer anlamlı ve önemli bir sarkma varsa hastanın da talebiyle sarkma onarımını yapıyoruz.

Sistosel (mesane sarkması) onarımı bir çeşit fıtık ameliyatı gibidir. Vajenden yapılan 3-5 cm’lik kesi ile gerçekleştirilmektedir. Mesanenin sarkan kısmı yerine konarak, doku defekti (endopelvik fasya) onarılır. Hastanın idrar kaçırma şikayetinin olması durumda; ek işlem yapılmaktadır. Hastanın yatış süresi genelde 1-2 gündür. Ameliyat sonrası 6 hafta süresince hastanın ağırlık kaldırmaması, kabız kalmaması v.s. gibi birtakım öneriler vardır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir