Dünya Bitki Günü’nde evinizde yetiştirmeye uygun beş şifalı bitki

Dünya Bitki Günü kutlu olsun!

Bitkilerin sihri ile insan hayatına değer katmak için yola çıkan Büyübitki, 5 Mayıs Dünya Bitki Günü’nde evinizde yetiştirmeye uygun beş şifalı bitkiyi paylaştı. Üç kadın girişimcinin kurduğu Büyübitki, sağlığınız için çok sayıda faydası olan mucizevi bitkileri anlattı:

Aloe Vera

İyileştirici özelliği ile ünlü Aloe Vera içindeki jelimsi sıvıyla tam bir kurtarıcı olma özelliğinde… Yanıkların, güneş yanığının, böcek ısırıklarının, küçük sıyrıkların hatta sedef hastalığının bile tedavisine yardımcı olur. Tahriş olan cildi pürüzsüzleştiriyor ve nemlendiriyor. Yakın zamanda havadaki zararlı kimyasal gazlara karşı da oldukça etkili bir savaşçı olduğu ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış bir bitkidir Aloe Vera’yı evinizin direkt gün ışığına maruz kalmayan aydınlık bir yerine yerleştirebilir ve hızla büyüdüğünü keyifle izleyebilirsiniz.

Limon Balsamı

Anksiyete, uykusuzluk, yara iyileşmesi, uçuk tedavisi, böcek ısırıkları ve hazımsızlık gibi birçok sağlık sorununa iyi gelir. Melissa olarak da bilinir. Yaprakları hafif bir limon aroması verir. Et, balık, çorba, salata ve peynirin yanında lezzetli bir baharattır. Yazın açan küçük beyaz çiçekleriyle ünlüdür. Sakinleştirici ve mikrop öldürücü özelliği olduğuna inanılır.

Yelken Çiçeği

En az bakıma ihtiyaç duyan bitkilerden olan Yelken Çiçeği, NASA’nın havadaki zararlı kimyasalları azaltan bitkiler listesinde yer alıyor. Neredeyse tüm yaz çiçekli olup evdeki negatif enerjiyi alır. Baş ağrısı ve sinüzit gibi ağrıları azaltmaya yardımcı olur. İlk kez evine bitki alacaklar için en iyi seçeneklerden. Doğrudan ışık alması gerekmez. Her gün su beklemez!

Sarı Kantaron Çiçeği

İltihap önleyici etkiler gösteren bu bitki, hücrelerin daha hızlı yenilenmesine ve yaraların da hızla iyileşmesine yardımcı olur. ‘Kılıç otu, Koyun kıran ve Mayasıl otu’ isimleriyle de bilinmektedir. Yol ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir.  Egzama, varis gibi cilt rahatsızlıklarında da olumlu etkiler gösterir. Kantaron Çiçeği’nden elde edilen sarı kantaron yağı, özellikle çocuklu evlerin vazgeçilmezi…

Adaçayı

Bilimsel adı Salvia officinalis olan adaçayı, acımtırak, ıtırlı ve keskin bir kokuya sahip. Ağız sağlığını iyileştirme, menopoz semptomlarını bastırma, kan şekeri ve kolesterolü düşürme gibi etkileri var. Sıcak havayı seven adaçayını, rüzgârdan koruyun ve her zaman güneş gören bir yere yerleştirin.

Böbrek dostu maydanoz,, sakinleştirici etkisiyle mucizeler yaratan papatya ve idrar söktürücü dereotu da yine evde yetişen bitkiler arasında.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir