El dezenfektanları alerjik maddeler içerir mi?

ABD’deki araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı

Covid-19 pandemisiyle beraber hayatımızda daha çok yer tutan el dezenfektanları alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) 2. Başkanı Prof. Dr. Füsun Kalpaklıoğlu, “Dezenfektanların doğal etiketli çeşitlerinde bile; koku ve botanik özlerle tahrişe yol açarak alerji riski var. Bu nedenle kokusuz ürünler tercih edin” dedi.

Bu konuda ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına değinen Kalpaklıoğlu; “160 el dezenfektanının yüzde 71’inde en az bir alerjen madde içerdiği saptandı. Hatta ‘hipoalerjenik’ olarak etiketlenen dezenfektanların yüzde 70’inin en az bir alerjen içerdiği bildirildi” açıklamasını yaptı.

Çalışmada ‘kokusuz’ olarak etiketlenen dezenfektanların yaklaşık yaklaşık 40’ının koktuğu ortaya çıktı. ‘Paraben, sülfat, fitalat veya boya yoktur’ etiketli ürünlerde bile hassas tüketicilerde cilt reaksiyonuna neden olabilecek alerjenler bulunmakta!

Kokusuz ürünler tercih edin!

Prof. Kalpaklıoğlu; “Tüm dezenfektanlarda izopropil veya etil alkol gibi aktif bileşenler yer alırken; çoğu dezenfektan bunların yanı sıra nemlendirici de içeriyor. Nemlendiricinin kokusu alerjen olabileceği gibi; içerdiği tokoferol veya E vitamini düşük de olsa alerjenik potansiyele sahip… Hatta bilinçli tüketicilerin tercih ettiği ‘doğal ürünler’ bile son derece hassas kokuları ve içerdikleri botanik özler nedeni ile tahriş edici olabilmekte” şeklinde konuştu.

Alerjik bünyeni kişilerin el dezenfektanı kullanırken dikkatli olması gerekiyor. Cilt reaksiyonuna yol açan ürünlerden kaçınmak ve kokusuz dezenfektanlar tercih etmek önemli.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir