Elif Erbil: Evlilikte yaşanan her sorun bir ‘çift problemi’dir

‘Daha güçlü bir ilişki kuruyorlar’

Toplumu şekillendiren en küçük kurum; ailedir. Her ailede zaman zaman sıkıntılar yaşanabilmektedir. Peki bu sorunları aşmakta zorlanan çiftler ne yapmalı? Aile danışmanı Elif Erbil, sağlıklı yönde bir değişim için çiftlere aile danışmanlığı almalarını öneriyor. Erbil, şunları anlattı:

Aile o kadar güzel bir dinamiğe sahip ki, hayran kalmamak mümkün değil. Şu hızlı yaşam temposunda insanın olduğu gibi buyur edildiği, düşünceleriyle, duygularıyla yargılanmadan, kendini güvende hissettiği sıcacık bir liman gibidir aile. Bu çok özel yapıyı koruyabilmek ve sağlıklı şekilde devam ettirebilmek için, sorunlarını aşmakta zorlananlara aile danışmanlığı almalarını öneririm.

10 senedir bu işle meşgulüm. Bu süre zarfında gözlemlediğim değişiklikler ise şöyle; her iki tarafın da farkındalıklarının ve sorumluluklarının artması, çocuksu ve ebeveynsi taraflarıyla değil yetişkin tarafla ilişkide kalabilmeleri, yaşamış oldukları olaylara gözlemci taraflarıyla bakabilmeleri, davranışların perde arkasını görebilmeleri, daha çözüm odaklı yaklaşabilmeleri, daha fazla doyum alabildikleri güçlü bir ilişki ve yakınlıklarının artması.

‘Kimseyi haklı ya da haksız ilan etmiyoruz’

Danışmanlık alan çiftler uzman tarafından ‘hatalı’ ya da ‘hatasız’ şeklinde kategorize edilmiyor. Biz taraflardan birini haklı bulup diğerini haksız ilan etmiyoruz. Aile danışmanlığı, çiftlerden birini suçlu bulup diğerini temize çıkarmak değildir. ‘Sizin evliliğiniz iyi gitmiyor, boşanın’ kararının verildiği yer hiç değildir.

Bireylerin her birinin yaşanan soruna farklı şekilde katkısı vardır. İlişki, iki insanın oluşturduğu kimyadır ve canlıdır, dinamiktir. İlişki bir sistemdir ve tıkanıp kalmasında iki taraf da etkilidir. Biz bu kimyayı değiştirmek için taraflar nasıl adımlar atabilir, onu masaya yatırıyoruz. Yani çift danışmanlığında ben ve çiftlerim aktif katılımcıyız.

Aileyi oluşturan bireylerin ilişkileriyle ilgili bir sorun olduğunda, iletişimle ilgili bir sıkıntı yaşandığında, sorun çözme becerileri hakkında, sadakatsizlik ve beraberinde gelen güveni yeniden inşa etmede, boşanma ve yeni dönemle uyum, ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili tutumları, çekirdek aile ve kök aile ilişkilerindeki sorunlar, evlilik öncesi danışmanlık, tabii aile bireylerinin hayat kalitesini etkileyen sağlık, ekonomi, beslenme gibi alanlarda bize danışabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir