Evde sağlık hizmetleri ile sağlık risklerinizi azaltabilirsiniz

‘Hasta olmadan da tedbirlerinizi alabilirsiniz’

Evde sağlık bakım hizmetleri, hastaların sağlık ihtiyaçlarını ev ortamında karşılamak amacıyla sunulan tıbbi ve bakım hizmetlerini kapsıyor. Ancak özellikle pandemi döneminde hayatımıza daha da yerleşen bu hizmetlerin kapsamı gittikçe genişliyor.

Anne-bebek hizmetleri bunlardan biri. Bu hizmet, bebek bakımı konusunda profesyonel bebek hemşireleri tarafından sunulmakta. Bir kadının annelik sürecine adapte olmasına destek vermekte. Yatak yarası bakımı, By-pass geçiren hastalara özel bakım, evde görüntüleme hizmetleri, diyet programları da var.

Evde bakım hizmetleri konusunda bir profesyonelden destek almak, olası sağlık risklerini de azaltıyor.

MC Health Group (İstanbul Medical Center – Vitamine Therapy – Be Baby) Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Dr. Tayyar Vardar ile bu alandaki faaliyetlerini ve verdikleri hizmetleri konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 

Dr. Tayyar Vardar

15 yıldır sağlık kurumu olarak sektörün içindeyiz. Bütüncül tıp ve sağlıklı yaşam konseptinde özellikle son 2 yıldır IV (damar içi) vitaminler ve takviye moleküllerle yerinde çözümler üretiyoruz. Genel bakış açısıyla; sağlık hizmetleri sadece hastalık ve hastalığın tedavisine odaklanıyor. 15 sene takibini yaptığımız hasta ve ailelerinin sağlıklı ve iyi olmakla ilgili ihtiyaçlarının çözümlenmesinde farklı bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu gözlemledik.

Bu bakış açısında sağlığın hayatın bir parçası değil, bütünü olduğunu anladık. Sadece hastalandığımızda değil; hasta olmadan da tedbirler alabileceğimizi tecrübe ettik. İşte tam da bu şekilde MC Health Group’un temelleri atıldı.

Sağlıklı yaş alma sürecine nereden ve nasıl başlamalıyız?

Pratikte sağlıklı yaşama başlamanın yaşı yoktur. Damar tıkanıklığının 14-15 yaşlarında başladığını biliyoruz. Sağlıklı yaşama başlangıç, kötü tecrübeler ya da bununla ilgili farkındalık oluştuğunda başlıyor maalesef.

İşe; yediğimiz yiyeceklere, soluduğumuz havaya, yaşadığımız ortamlara, eşimiz ve ailemizle ilişkilerimize ve kendi duygu durumumuza tekrar dönüp yeniden değerlendirme yaparak başlayabiliriz. Doğru beslenin, hijyen kurallarına dikkat edin, egzersiz yapın, kaliteli duygusal ilişki geliştirin ve her sene check-up yaptırın. 

Danışanlarımızdan, yaşam standartları ve sağlık durumunu göz önünde bulundurularak öncelikle kan tahlili istemekteyiz. Her danışan öncelikle hekimlerimiz ile görüşür. Çünkü tedaviyi tehlikeye atan veya IV vitamin serumlarının faydalarını olumsuz yönde etkileyebilecek hastalıklarının bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında, sağlıklı bir beden, zihin ve ruh için gerekli olan programınız planlanmaktadır.

‘Serum bağlatma’, toplumda yaygın bir uygulama. Hatta insanlar bazen sağlık profesyonellerine danışmadan bile bunu yaptırabiliyor. Bunun sakıncaları var mı? 

Serum halk içinde yılladır çok popüler olmasına rağmen esasen tıbbi bir müdahale olarak ele alınmadır. Hekim kararı ve takibiyle uygulanmalıdır. Serum, içine konan ilaçlarla birlikte farklı amaçlar ve hastalıklar için kullanılır. Dolayısıyla, hiçbir hasta kendi adına seruma kararı veremeyeceği gibi uygulama için yetkinliği olmayan kurum yada hekim de buna karar veremez. Çünkü her tıbbi uygulamada olduğu gibi serumla ilgili yan etikler de  yaşanabilmektedir.

Dolayısıyla uygulamayı yapan kurum veya kişi bu anlamda yetersiz ise ciddi risklere neden olur. Hekim ve sağlık kurumu bu farklı problemleri ön görebilmelidir. Gerekli tedbirleri alabilecek yetkiye sahip olmalıdır. En basit tıbbi hizmetler bile devletin yetkilendirdiği kurumlardan alınmalıdır.

5. NAD takviye tedavisi hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

Nad+ Nikotinamid, Adenin, Dinükleotit baş harflerinden oluşmaktadır. Vücudumuzdaki tüm hücrelerin enerji santrallerinin ana yakıtıdır. Bu molekül yaşam ve yaşam enerjisinin kaynağıdır. Bu fonksiyonundan dolayı antiaging özelliğindedir. Birçok beyin hastalığına ve hatta DNA onarımına kadar birçok konuda klinik etkinliği gözlemlenmiştir. Dünyada son 10 yılın en popüler molekülüdür.

Hazır sıvı flakon olan bir ürün; 250 cc sf ile sulandırılarak damar yolundan serum şeklinde yapılmaktadır. NAD takviye tedavisi, yaşlanma veya hastalık nedeniyle azalabilecek bu önemli molekülün vücuttaki seviyelerini artırmak için uygulanmaktadır. Enerjiyi artırma, zihinsel berraklığı iyileştirme, yaşlanma belirtilerini azaltma ve belirli sağlık koşullarını iyileşmeyi destekleme gibi etkileri bulunmaktadır.

Peki işin biraz da güzellik kısmına gelelim… Güzelleşmeyi destekleyen hangi uygulamalarınız var?

Anti-Aging Repair Collagen Booster, Beauty Cocktail, Amino Asit Cocktail, Hair & Nail Cocktail, Glutatyon ve Yüksek Doz C Vitamini…

Anti-Aging Repair Collagen Booster

Amionasitler, Glisin L-Prolin, L-izin ve C vitamini selenyum, bakır ve çinko, vitaminler ve minerallerle zenginleştirilmiştir. Vücuttaki kas sağlığına katkı sağlamaktadır. Ciltte kolajen üretimini artırır. Stresle mücadelede rol oynar. Vücudun genel dayanıklılığı ve verimliliğini artırır. Hücresel hasara ve yaşlanma belirtilerine karşı koruma sağlayan antioksidanlarla aşılanmıştır.

Beauty Cocktail

İçerdiği Taurine, Glisin, Biotin ve diğer amino asitler sayesinde özellikle saç, tırnak ve cilt kalitesini güçlendirmektedir. Glisin cildi yenileyip, cilt elastikiyetini artırırken, Biotin saç keratin düzeylerini iyileştirir. Böylece saçları güçlendirir ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Beauty Cocktail’in içerdiği diğer amino asitler vücuttaki antioksidan aktivitesini artırarak, kolajen üretimini destekler.

Amino Asit Kokteyli

İçerdiği 4 farkçeşit amino asit (glutamin, arjinin, ornitin, metionin) ve elektrolit karışımıyla, spor öncesi ya da sonrası vücudun yeni kas hücreleri üretmesini destekleyen bir kokteyldir. Aynı zamanda, spor esnasında kaybedilen tuz ve mineralleri yerine koymayı hedefler. Spor sonrası kas kasılmalarını ve eklem ağrılarını engeller.

Hair & Nail Cocktail

Saçlar ve tırnaklar içindir. Vitamin B5, Vitamin B6, Çinko ve Biotin’den oluşan bir karışımdır. Saç ve tırnak kalitesi için esansiyel olan Çinko ve Bitoin, saçların ve tırnakların güçlenmesini sağlar. Varsa kepek sorununa da çare olur. Saç ve tırnak kokteyli vitamin B12 serumu ile kombinlemek mümkün. Böylece yeni saçların çıkması sağlanmakta.

Glutatyon

Vücudumuzda üretilen en güçlü üç antioksidandan biridir. Bu antioksidanın üretimi; yaş alma, yetersiz ve kalitesiz beslenme, çevresel faktörler, stres gibi nedenlerden azaltmaktadır. Yaşlanmayı yavaşlatma, cilt güzelliği, kronik hastalıklarda iyileşme gibi genel vücut sağlığını olumlu etkileyen mucizevi etkileri bulunmaktadır.

Yüksek Doz C Vitamini

Cildi, UV ışığının neden olduğu serbest radikal hasarından korur. Kolajen üretimini düzenleyerek cildin daha elastik bir yapı kazanmasına ve daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. İdeal dozda C vitamini, yaraların iz bırakmadan iyileşmesini destekler. Cilt hücrelerinde lipit oluşumunu uyararak cildin nem dengesini korumaktadır.

Kilo verme konusunda hangi yöntemleri tavsiye edersiniz? 

Kilo vermek her kişinin biyolojik metabolizmasıyla ilişkili bir süreçtir. Fazla kilolarımızın nedeni kötü alışkanlıklarımız olabileceği gibi altta yatan hormonal ya da diğer sistemlere ait hastalıklar da olabilir. Doğru IV vitamin ve mineral desteğiyle sağlıklı ve daha etkin kilo verme programları düzenlenebilmektedir.

Vücudumuzda metabolizmamızın yavaşlamasına ve kilo vermememize sebep olabilecek vitamin ve mineral eksiklikleri IV terapilerle düzeltilebilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir