GECE KÖRLÜĞÜ TEDAVİSİNDEKİ YENİ GELİŞME UMUT VAAT EDİYOR

KALITIMSAL GÖZ HASTALIKLARI TEDAVİ EDİLEBİLECEK!

Genetik olarak geçiş gösteren, erken yaşta başlayan ve ilerleyici seyir gösteren retina hastalıklarının etkileri görme kaybına kadar uzanabiliyor.

Kalıtımsal retina hastalıklarında, günümüze dek bilinen bir tedavi yöntemi bulunmuyordu. Ancak son yıllardaki gelişmeler, hastalara umut veriyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner, makula dejenerasyonları hastalıkları ile Stargardt, Best ve kon distrofisi gibi kalıtımsal retina hastalıklarının tedavisinde kullanılabilecek yöntemlerden bahsetti.

Gece körlüğü için TES-Okuvizyon

Prof. Dr. Ayşe Öner

Gece körlüğü ya da tavuk karası olarak bilinen ‘retinitis pigmentosa’ ve benzeri retina hastalıklarında uygulanan TES-Okuvizyon, retina hücrelerine düşük dozda elektriksel uyarılar gönderiliyor. Bu uyarılar retina hücrelerinden nöron koruyucu büyüme faktörlerinin salınımını artırıyor. Salınan bu faktörler sayesinde retinadaki hücreler korunuyor ve hastada görme kaybı durduruluyor.

Uygulama sırasında başın iki tarafına ve damla anestezisi sonrasında göze elektrotlar yerleştiriliyor. Doz ayarlama sonrasında 30 dakika süre boyunca işlem gözlere uygulanıyor. Bu işlem haftada bir tekrarlanıyor. Tedavinin bilinen bir yan etkisi yok ama birkaç gün gözlerde batma, kızarıklık ya da yabancı cisim hissi olabiliyor.

Kök hücre tedavisi

İnsan vücudundaki farklı hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahip, kendini yenileyebilen ve dokuyu onarabilen kök hücreler, kalıtımsal retina hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilecek. Dünyada ve Türkiye’de çalışmaları devam eden, henüz deneme aşamasında olan kök hücre tedavisi;  retinitis pigmentosada, diğer kalıtımsal retina hastalıkları ve ileri evre kuru tip makula dejenerasyonunda başarılı sonuçlar verdi.

Kök hücreler, retinanın altına ya da göz içine uygulanıyor. Bu çalışmalar henüz faz II aşamasında. Faz III aşamasına geçtiğinde deneysel olmaktan çıkıp rutin bir tedavi olarak kabul edilecek. Bu tedavide otolog denilen kişinin kendi kök hücresi ya da allojenik denilen başka bir kişiden elde edilen kök hücreler kullanılabiliyor.

 Gen araştırmalarında son durum

Kalıtımsal retina hastalıklarının tedavisinde denenen bir diğer teknik de kaynağa odaklanan gen tedavisi. Fakat kalıtımsal retina hastalıkları, klinik ve genetik açıdan çok çeşitli. Bu hastalık grubundan 120’den fazla gen sorumlu. Aynı gen içinde farklı mutasyonlar olabiliyor ve bu mutasyonlar farklı hastalık görünümlerine yol açabiliyor. Bu durum hastalıklarla ilgili genetik çeşitliliği daha da karmaşık hale getiriyor. Ancak kalıtımsal retina hastalıklarının iyileşmesinde alınan sonuçların başarılı ve ilaçların geliştirilmeye başlandı.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir