Geceleri yemek yeme isteğinin sebebi psikolojik olabilir

Geceyi buzdolabının önünde mi geçiriyorsunuz?

Gün içerisinde kontrollü beslenip gece boyunca buzdolabının önünden ayrılamıyorsanız; ‘gece yemek yeme bozukluğu’nuz olabilir.  Bu durum, akşam yemeğinden sonra başlayan aşırı yeme isteğine; hatta kişinin gece uykusundan uyanıp yemek yemesine dahi neden olabilir.

Psikolog Dr. Feyza Bayraktar, gece yemek yeme bozukluğu konusunda merak edilenleri anlattı:

Günlük kalori alımının yüzde 56’sından fazlası akşam gerçekleşiyor

Gece yemek yeme bozukluğu olan kişilerin bir kısmı, birkaç kez uykudan uyanıp yemek yeme eğilimi göstermektedir. Sabah tok uyandıkları için ise öğlene, hatta akşama kadar besin tüketme ihtiyacı duymazlar. Günlük kalori alımının yüzde 56’sından fazlası çoğunlukla akşam gerçekleşiyor. Akşam yemeğinden sonra ya da gece uykudan uyanınca tüketilen yiyeceklerin büyük bir çoğunluğu yoğun karbonhidrat, yağ ya da şeker ağırlıklıdır. Maalesef aşırı kilo alımına yol açmaktadır.

Psikolojik problemler yeme bozukluğunu tetikliyor

Gece yemek yeme bozukluğu her yaş grubunda görülmektedir. Özellikle de hayat değişimleri gibi, stresin yoğun olduğu dönemlerde yeme isteği artar. İş stresi ya da stresi yönetmekte zorlanma, kişinin taşıyabileceğinden daha fazla sorumluluk yüklenmesi, aile içi iletişim, sınır koyma ve kendine zaman ayırmama gibi problemler, gece yemek yeme bozukluğunu tetikleyen etkenler arasındadır.

Mutlaka psikolojik destek alınmalıdır

Yeme bozuklukları, sağlığı tehdit eden birçok probleme yol açabilmektedir. Tedavi sürecinde mutlaka bir hekimin bulunması ve kişinin sağlık kontrollerinin yapılması gereklidir. Psikolojik destek, yeme bozuklukları tedavi sürecinin olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir. Bu sebeple de, uzman bir psikoterapistten destek alınması gereklidir. Beslenme uzmanı desteğine de başvurulabilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir