Paketlenmiş gıdalar çocuklarda ürtikere sebep oluyor!

Katkı maddeleri çocukların cildine de zararlı

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Üyesi Prof. Dr. Hasan Yüksel; “Aileler meyve ve sebzelerin alerji yaptığı önyargısından uzaklaşıp; çocuklarının beslenme rutinlerinden katkı maddeleri içeren paketli gıdaları çıkarmalı” dedi.

Ürtiker, halk arasında bilinen ismi ile kurdeşen. Vücudun herhangi bir yerinde görülen çeşitli şekil ve büyüklüklerde; basmakla solan, pembe veya kırmızı renkte, sınırları belirgin kaşıntılı kabarcıklardır. Zaman zaman çocukların da geçirdiği ürtiker birçok ailenin panik yaşamasına sebep olabiliyor.

Doğal besinler ürtikere yol açmıyor

Çocuklarda ürtiker sebepleri; haşereler, bitkilerin cilde batması, cildin kuruluğu ve buna bağlı hassasiyet, paketlenmiş gıdalarla alınan katkı maddeleridir. Aileler çoğunlukla ürtikeri çocuğun yediği besinlerle ilişkilendirmek istiyor. Fakat klinik ve deneysel tecrübeler, akut ürtikerde besin ile ilgili alerjik bulguların son derece az olduğu gözlenmiştir. Yiyecekler alerjik olduğu için değil, içindeki koruyucu maddeler nedeniyle ürtiker yapıyor. Aileler çocuklarına çikolata, kola, paketli çubuk veya kornet dondurmalar almasına rağmen; birçoğu ürtikeri doğal besinlerle ilişkilendiriyor.

Çocuklarda ürtikerde yanlış besinlerden şüphe duyuluyor!

Çilek, domates gibi kırmızı grup yiyecekler alerji nedeni değildir.  Ancak özellikle çilek, son 3 yılda kimyasallar nedeniyle ‘en kirli besinler’ içinde birinci sırada. Mevsim dışı yetiştirilen domates, kiraz ve benzeri meyve ve sebzeler de aynı niteliktedir. Bu yiyeceklere karşı gelişen reaksiyonlara alerji değil; yetiştirilme sürecinde kullanılan zirai kimyasallar neden olmaktadır. Aileler şeftali, nektarin ve bazen salatalık gibi doğal besinlerin de alerji yaptığından şüphe etmektedir. Ancak bunların alerji testleri negatif sonuçlanmaktadır. Çocuklarda meyve ve sebzeler çok nadiren ürtikere neden olmaktadır. Erişkin hastalarda bu durum farklı olabilir.

Çocuklarda ürtikerden korunma yöntemleri

  • Paketlenmiş market ürünleri almayın
  • Cildini nemli tutun
  • Gereksiz antibiyotik ve semptomatik ilaçlar vermeyin
  • Haşere ile mücadele edinBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir