Geçirgen Bağırsak Sendromu otoimmün hastalıklara zemin hazırlayabilir

Gizemli bir hastalık: Geçirgen Bağırsak Sendromu

Son dönemlerde adından sıkça söz edilen geçirgen bağırsak sendromu, otoimmun hastalıkların altında yatan en büyük nedenlerden biri. Beslenme hataları, stres, antibiyotikler, antideprasanlar başta olmak üzere bazı  ilaçlar, bakteri ve virüs gibi birçok etken bağırsak geçirgenliğini etkileyerek hastalıklara zemin hazırlıyor.

Normal şartlarda bağırsakta bulunan sıkı bağlar, sadece sindirilmiş besinlerin, mineral ve vitaminlerin geçişine izin veriyor. Bu sıkı bağlardaki açılmanın yaşanması durumunda ise bu hastalık ortaya çıkıyor.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Uzm. Dyt. Uzm. Klinik. Psk. Merve Öz’ün verdiği bilgiye göre, bu sıkı bağların açılmasıyla birlikte toksinler, mikroplar, sindirilmemiş yiyecek parçaları gibi istenmeyen maddelerin geçişine imkan sağlanıyor. Kan dolaşımına geçen bu maddeleri tanımayan bağışıklık sisteminin bu maddelere saldırması sorunu ortaya çıkarıyor.

Gözden kaçırılmaması gerekiyor

Öz, “Alerji, astım, otizm, kronik yorgunluk sendromu, depresyon/anksiyete, egzama, haşimoto tiroidi, MS, sedef, romatoid artirit, ülseratif kolit, ürtiker, Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıkların kökeninin bu sendromla ilişkili olabileceği tartışılıyor. Dolayısıyla bu hastalıkların tedavi edilmesi için bu sendromun gözden kaçırılmaması önem taşıyor” dedi.

“Bağırsaklarımızda hem yararlı, hem de zararlı bakteriler bulunuyor. İyi bir beslenme düzeni ile bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısı artıyor. Sağlıksız beslenildiğinde ise kötü bakterilerin sayısı arttığı gibi, yararlı bakterilerin de sayısı azalıyor” bilgilerini veren Öz, şöyle devam etti: “Bağırsak florası, ne kadar güçlü ise yorgunluk, stres, zararlı bakterilerle mücadele de bir o kadar güçlü oluyor. Bağırsak mikrobiyotasındaki dengesizlik, bağışıklığın düşüşüne neden olurken, obezite, alerji, davranış bozuklukları, anksiyete, depresyon gibi çeşitli nörolojik ya da psikolojik sorunlarla da ilişkilendirilmektedir.”

Doğal beslenme tedavi için olmazsa olmaz

Uzm. Dyt. Merve Öz, geçirgen bağırsak sendromunun tedavi edilebilen bir hastalık olduğu söyledi: “Doğal beslenme, tedavide çok önemlidir. Doğal olmayan besinler, fazla tarım ilacı, ağır metal ve benzeri zararlı bileşene maruz kalabilir. Bağırsak duvarına zarar verme potansiyeline sahip olabilir.

Yaklaşık 8-10 saat kaynamış kemik ve et suyu, iyi bir seçimdir. Fermente sebzeler, yani ev turşuları mikrobiyotanın zenginliğini artırıp koruyucu duvar oluşturur. Laktoz intolaransı olmadığı takdirde fermente süt ürünleri de bağırsak mukozasını ve geçirgen bağırsağı onarmaya yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri bağırsak tamiratında önemli rol oynamaktadır.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir