Geçmişin ruhu modern zamanın lüks ve kalitesiyle buluştu

Galata’dan Haydarpaşa’ya, Ayasofya’dan Kız Kulesi’ne…

İş insanı Arzu Nur Niziplioğlu, Türklerin lokum, kolonya ve kahve gibi ikram ve hediye geleneğinin vazgeçilmez ürünlerini ‘Hatun İstanbul’ adı altında marka haline getirdi. Şehrin tarihinden, Osmanlı kültüründen ve özellikle ‘Rokoko’ döneminde esinlenilerek yaratılan marka, ülkemizi hem yurt içinde hem yurt dışında temsil ediyor. Logosundan ambalajına, sunumlarından ürünlerine herkese hitap eden Hatun İstanbul, Türk kültürünü yansıtıyor.

Arzu Nur Niziplioğlu

Ayasofya, Topkapı, Dolmabahçe Palace, Kız Kulesi, Galata, Haydarpaşa ve Grand Bazaar isimleriyle yedi farklı koku serisi yarattıklarını belirten Niziplioğlu, “Ürünlerimiz, gündelik yaşantımız içinde geçmişin ihtişamını yeniden görünür kılıyor” diyor. Arzu Nur Niziplioğlu ile markasının hikayesini, tarih ve kültürle bağlarını, ürün gruplarını ve yeni projelerini konuştuk.

Hatun İstanbul’un ortaya çıkış ve kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Hatun İstanbul’da, geçmiş zamanın İstanbul’a kattığı olağanüstü esanslar, lezzetler ve ikramlar günümüzde yeniden kıymet bulsun diyerek yola çıktık. İkram geleneğimizde unutulmaya yüz tutmuş değerleri yeniden yorumlamayı ve günlük hayatımızın parçası haline getirmeyi hedefledik. Kültürel zenginliğe, gelenek ve göreneklere değer veren bir ailede büyüdüm. Aile kültürümden edindiğim bilgi ve tecrübeyi, günümüzün ruhu ile harmanlayarak geleneksel ve moderni bir araya getirmeyi amaçladım. Hatun İstanbul’un kuruluş aşamasında, ekibimizle uzun süreli ve detaylı bir araştırma ve tasarım süreci yaşadık. Geçmişe anlam kazandıran bu özel değerleri günümüzde en saf haliyle yeniden canlandırmak ve hak ettikleri sunumlar ile misafirlerimizle buluşturmak istedik.

  • İsim olarak neden Hatun İstanbul’u tercih ettiniz?

Hatun İstanbul benim için asalet ve zarafeti temsil ediyor. Hatun nazik, hünerli, şık, zarif, mütevazi, bilgili ve görgülü bir kadındır. İstanbul ise dünyanın en çekici şehirlerinden biridir; canlı ve hareketli… İstanbul’a has değerleri yeniden yorumlamaya karar verdiğimizde aklıma gelen ilk isim bu nedenle Hatun İstanbul oldu. Osmanlı kültürüne ve İstanbul tarihine baktığımızda; işin mutfağında yer alan, yüzlerce yıllık bilgi ve tecrübeyi bir araya getirirken tüm hünerini ortaya koyan, asalet ve zarafetini her daim koruyan Hatun, sunmak ve yaşatmak istediğimiz değerler ile birebir örtüşüyor.

  • Osmanlı kadınını hatırlatan etkileyici bir logonuz var; logoya nasıl karar verdiğinizden bahseder misiniz?

Hatun İstanbul’un kurumsal kimliği, detaylı araştırma ve uzun süren tasarım çalışmaları neticesinde oluştu. Farklı dönemlerdeki öğeler, motifler ve bezeme anlayışlarını inceledik. Sonuç olarak, Osmanlı’nın 19’uncu yüzyılında berraklaşan, özellikle Dolmabahçe, Beylerbeyi gibi saraylarda görülen, Batılılaşma serüveni ve çeşitli kültürel etkilerin bir arada kaynaştığı ‘Osmanlı Rokoko’ anlayışını benimsedik. Logoda kullanılan hatun profilini, o dönemde de kullanılabilecek bir alametifarika olarak düşündük. Yine 19’uncu yüzyılda Avrupa’nın tamamında bir fenomen haline gelen oryantalizmin etkilerini de göz ardı edemezdik. Marka için özel tasarlanan ve çizilen ana görselimiz, yarı hayali, yarı gerçek bir sahneyi betimliyor ve Hatun İstanbul’un ambalaj tasarımına ve kimliğine önemli katkıda bulunuyor. Hedeflenen büyüleyici, zengin atmosferinin oluşması için Hatun İstanbul mağazasında görülebilen özel yapım bezemelerle, yine dönemdeki dekorasyon anlayışına atıfta bulunuyoruz.

  • Koleksiyonlarınızı belirlerken ve markanızı kurarken İstanbul’un özellikle hangi noktalarından ilham aldınız?

Hatun İstanbul koleksiyonunu oluştururken İstanbul’un çoksesli, renkli ve zengin yapısı bizim için en büyük ilham kaynağı oldu. Binlerce yıllık kültürel bir miras, aynı coğrafyayı paylaşan çok farklı topluluklar ve medeniyetler, birbirinden beslenerek zenginleşen gelenek ve görenekler, nihayetinde de tüm dünyada ün salmış bir ikram kültürü… Bu zenginlik bizim için çok değerli. İstanbul’un neredeyse her köşesinde bunun izlerini görmek mümkün.

  • Hatun İstanbul’da yer alan ürün gruplarını hangi kriterlere göre belirleyip, seçim yaptınız?

Değişen zaman ile birlikte pek çok âdet ve usul de yerini yenilerine bırakıyor. Bütün bu değişime rağmen bazıları kıymetini hiçbir zaman kaybetmiyor. Hatun İstanbul da, geçmişe anlam kazandıran bu özel değerlere günümüzde yeniden hayat verme amacı taşıyor. Ürün gruplarımızı oluştururken, farklı dönemlerin ruhunu yansıtan kokular ve lezzetlerden yola çıktık. Kültürümüze bakınca, Türk Kahvesi ve lokumun yeri çok özel. Bu lezzetleri lüks ve kaliteli bir şekilde sunmak istedik. Koku karışımlarımızı hazırlarken, bu kokuları günlük hayatımızda nerede ve nasıl yaşatabileceğimizi düşündük. Böylece kokulu sabunlarımız, kolonyalarımız, oda parfümlerimiz ve mumlarımızı geliştirdik.

  • Engellere ve piyasadaki zorluklara rağmen nasıl bir strateji izlediniz?

Hatun İstanbul ile yola çıkarken önceliğimiz markamızı yurt dışından gelen misafirlere tanıtmak ve ulaştırmaktı. Bu amaçla, öncelikle Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi gibi tarihi mekanları seçtik. Bunun yanı sıra, İstanbul’daki lüks otellerle bağlantıya geçtik ve lüks ürünlerimizi sunma fırsatı bulduk. Ürünlerimizin içinde yer alan metinleri birkaç dilde hazırladık ve bu hikayeleri mümkün olduğunca çok insana ulaştırmak istedik. Hem şık tasarım ve sunumlarımız, hem de ürünlerimizin kültürümüzdeki yerlerini anlatan hikayelerimiz sayesinde rakiplerimizden farklı bir noktaya geldik.

Üretim süreciniz nasıl işliyor; kimlerle çalışıyor ve içeriklerin kalitesini nasıl belirliyorsunuz?

Üretimimizin öncesi detaylı ve incelikli bir araştırma sürecine dayanıyor. Tarihin hangi döneminde, hangi malzemelerin, ne şekillerde üretildiğinin ve geleneksel tariflerin izini sürdük. Ürünlerimizi en saf halinde sunabilmek için en saf ve kaliteli malzemeleri aradık. Kesinlikle herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz. Mumlarımızda, kolonyalarımızda, oda parfümlerimizde ve sabunlarımızda kullandığımız esansları Fransa’dan temin ediyoruz ve nihai hallerini Türkiye’de hazırlıyoruz. Lokumlarımız da Türkiye’de, Hatun İstanbul’a özel olarak üretiliyor. Markamıza özel lokum tarifleri ve ebatları kullanıyoruz. Özellikle gül mayalı ve fındıklı lokumumuz Hatun İstanbul’a özeldir ve sadece markamız için üretiliyor. Kahvemiz için de uzun bir araştırma ve tadım sürecinden geçtik. Hatun İstanbul kahveleri çok köklü ve eski bir firma tarafından İstanbul’da üretiliyor. Tüm koku harmanlarımız, lokum çeşitlerimiz ve kahvelerimiz en iyi malzemelerin seçilmesiyle, işin ustalarının mutfakta hünerlerini göstermesiyle ortaya çıkıyor.

  • Lokumlarınızın lezzetini yakalarken geleneksel tariflerden mi yardım aldınız? Lokum çeşitleriniz nelerden oluşuyor?

Lokum, dünya üzerindeki en eski tariflerden biridir. 15’inci yüzyılda Anadolu’da ilk kez ortaya çıkmış, 18’inci yüzyılda Osmanlı saraylarında lezzetinin doruğuna ulaşmış, 19’uncu yüzyıldan sonra ise Avrupa’da ve tüm dünyada değer verilen bir lezzet olmuş. Hatun İstanbul lokumları da, Osmanlı saraylarındaki lezzet ve saflıktan ilham alınarak ortaya çıktı. Birbirinden farklı 11 adet lokum tarifimiz var: Duble fıstıklı çifte kavrulmuş, gül mayalı ve fındıklı, narlı ve fıstıklı, karışık kuru yemişli, güllü, naneli, limon parçalı, portakal parçalı ve sade. Lokumlarımızı hazırlarken hem geleneksel tarifleri inceledik, hem de ufak dokunuşlarla bu tatları zenginleştirmek istedik.

  • Koku serilerinizle oldukça iddialı seçenekler sunuyorsunuz; bize bu ürünlerden ve esasları nasıl geliştirdiğinizden bahseder misiniz? İstanbul’u simgeleyen ürün isimlerini seçerken nelere dikkat ettiniz?

İstanbul’un tarihine damga vuran dönemler ve bu dönemleri vurgulayan mekanlar bizim ilham kaynağımız oldu. Koleksiyonlarımız; Ayasofya, Topkapı, Dolmabahçe Palace, Kız Kulesi, Galata, Haydarpaşa ve Grand Bazaar isimlerini taşıyor. Bu mekanların her biri İstanbul’un farklı bir dönemini ve yüzünü temsil ediyor. Saraylarda dönemin sultan ve hatunlarının kullandığı esansları, Galata’da azınlık toplulukların kültürümüze kattığı esansları ve Haydarpaşa’da ise İpek Yolu ile dünyanın dört bir yanından İstanbul’a ulaşan, nadir bulunan esansları harmanladık. Özellikle kullandığımız ud, amber ve misk kokularını seçerken Osmanlı saray hayatından esinlendik. Lüks koku serilerimizi baz alarak yine dönemin ve günümüzün ruhuna uygun ürün grupları hazırladık. Bu 7 farklı koku serisi ile harmanlanmış kolonyalar, oda parfümleri, kokulu mumlar ve sabunlar tasarladık. Şık tasarımları ve fevkalade kokuları ile Hatun İstanbul ürünlerimiz, gündelik yaşantımız içinde geçmişin ihtişamını yeniden görünür kılıyor.

  • Dekoratif hediyelik eşyalarınızla da fark yaratıyorsunuz. Bu eşyaların tasarım sürecini, materyal seçimlerini ve tarzlarını anlatır mısınız?

İstanbul’u tarihiyle, gelenek ve görenekleriyle dünyaya tanıtırken, ikram kültürümüze ait objeleri de bu bütünün ayrılmaz parçaları olarak gördük. Bu nedenle, hediyelik eşyalarımız için dönemin ruhunu yansıtan, asalet, zarafet ve şıklığı ile göz dolduran ürünler seçtik. Farklı şekil ve ebatlarda lokumlar, şekerlikler ve ikram setleri için malzeme olarak pirinç, cam ve mikron gümüş kaplama tercih ettik. Cam boyama sanatında profesyonel isimlerle çalışıyoruz. Çizgimiz Osmanlı’da kullanılan desenler ve motifler üzerinden yorumlanarak oluşturuluyor. Böylece, hem müşterilerimize kendisini özel hissettirecek hem de sevdiklerine özellikli bir armağan vermek isteyenleri çok mutlu edecek bir koleksiyon hazırladık.

  • Özellikle sunum ve paket konusuna çok önem veriyorsunuz. Hatun İstanbul ürünlerine sahip olacakların nasıl bir lüks ile karşılaşacaklarını anlatır mısınız?

Sunum bizim kültürümüzde çok önemli bir yere sahip. Hatun İstanbul’da da bunu yaşatmak ve sunumumuz ile insanlara kendilerini özel hissettirmek istedik. Hatun İstanbul’un büyüleyici ve zarif ruhunu yansıtmak için tüm detayları dikkate aldık. Ambalaj tasarımlarımızdan, özel hediyelik eşyalarımıza ve mağaza dekorasyonumuza kadar her adımımızda kaliteli ve lüks bir sunum oluşturmayı hedefledik.

  • İleride ürün gruplarınızı daha da çeşitlendirmeyi düşünüyor musunuz?

Evet, hatta bunun için çalışmalarımıza başladık bile. Şu anda yılbaşı için özel bir koleksiyon hazırlığı içindeyiz. Anneler Günü gibi özel günler ve bayramlarımız için de özel koleksiyonlar tasarlamayı planlıyoruz. Bunların dışında Türk Kahvesi fincan setlerimiz ve yeni mumlarımız için tasarım çalışmalarımız sürüyor. Lüks ürünleri ve tasarımları ile fark yaratan Hatun İstanbul’dan gelecek yeni sürprizlere hazırlıklı olun!
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir