Genital estetik nedir ve hangi durumlarda gereklidir?

Cinsel hayatı nasıl etkiliyor?

Birçok kadın yaş, doğum ve genetik faktörler nedeniyle genital sorunlar yaşayabiliyor. Bu durum genetik estetik operasyonlarına olan ilgiyi artırıyor. Peki hangi durumlarda genital estetik yapılmalı? Genital estetik operasyonları nasıl uygulanıyor?

Bu ve benzeri soruların cevaplarını Jinekolog Dr. Âzer Aras Uluğ verdi:

Estetik operasyon yaptıran kadınların kendilerine özgüvenlerinin arttığını, sorunlu partner ilişkilerinin düzeldiğini, istedikleri kıyafetleri özgürce giyebildiklerini, yapamadıkları sporları yapabildiklerini görüyoruz. Ayrıca daha az vajinal enfeksiyon ve idrar yolu enfeksiyonu geçirdiklerini gözlemleyebiliyoruz.

Barbie vajina estetiği

Özellikle Hollywood’da popüler olan bu yönteme son yıllarda çok talep geliyor. Tek bir cerrahi prosedür olmayıp, kadının estetik, fonksiyonel ve anatomik sorununa yönelik birçok kozmetik operasyonu içine alan bir terimdir. Kadınlar genital estetik operasyonları içinden en sık labioplasti (iç dudak estetiği) ameliyatı için başvuruyor. Ardından vajinoplasti (vajina daraltma) operasyonu  geliyor.

İç dudak estetiğinde; iç dudakların sarkık, kırışık, normalden uzun, kalın, koyu renkli ve asimetrik dokular çıkarılıyor. Daha estetik ve hoş bir görünüm hedefleniyor. Klitoris katlantıları varsa ve klitoris derisi kalın ise operasyonuna bu da ekleniyor.

Klitoris cerrahisi oldukça dikkatli yapılması gereken bir cerrahidir. Klitorise giden damar ve sinir yapılara dikkat etmek önemlidir. Cerrahi hekim tarafından yapıldığında cinsel hazda ve doyumda artış olmaktadır. Aksi durumda ne yazık ki geri dönüşü imkansız cinsel his kaybı yaşanabilmektedir.

Labioplasti ameliyatı

Labioplasti ameliyatı olması gereken kadınların en sık problemleri:

  • Dar pantolon, tayt, mayo, bikini giyememe
  • İç çamaşırından taşan dokular ve bunların oluşturduğu rahatsızlık hissi
  • Bisiklete – motora binememe
  • İdrar yaparken bacağın içine doğru işeme
  • Kaşıntı ve sık vajinal enfeksiyon geçirme
  • Cinsel ilişkide ağrı
  • Cinsel özgüven kaybı

İç dudak büyümesi yapısal olarak doğuştan gelebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Labioplasti ameliyatıyla estetik, fonksiyonel ve daha hoş bir görünüme kavuşma amaçlanmaktadır.

Vajina daraltma operasyonları

Vajina daraltma ameliyatı; vajinanın yaşlanma, menopoz, normal doğumlar, jinekolojik müdahaleler sonrası genişlemesine ve esnemesine yönelik yapılan işlemlerdir. Kadınların cinsel ilişkide hissizlik, penisi kavradığını hissedememe, partnerin penisinin kaybolmuş gibi hissetmesi, vajinada bolluk hissi, dolgunluk hissi, bel ağrısı, kasık ağrısı, cinsel ilişki sırasında gaz sesi çıkması, sık vajinal enfeksiyon geçirme gibi şikayetler olabilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatları iki farklı yöntemle uygulanmaktadır. Birincisi genç kadınların sadece vajinal bolluk sebebiyle başvurmuş oldukları ameliyatlardır. Bu ameliyatlar, doğum kesilerinin düzgün iyileşmemesine bağlı olarak vajinal açıklıklar veya vajinanın doğum sonrası eski formuna kavuşmaması, doğum yapmamış kadınlarda yaşa ve genetik yapıya bağlı olarak vajinada çadır gibi genişlemeler olması sebebiyle yapılan estetik daraltma operasyonlarıdır.

İkincisi ise daha ileri yaşta başvuran kadınlarda, estetik kaygıdan daha ziyade idrar kaçırma, rahim ve bağırsak sarkması gibi anatomik problemler nedeniyle oluşan fonksiyonel vajinal bozukluklar, sık enfeksiyon geçirme gibi sorunlar yer almaktadır.

Erken müdahale hem sağlık hem de cinsellik açısından önemli

Vajina daraltma ameliyatları, ameliyathanede 40-45 dakika sürmektedir. Beraberinde idrar kesesi sarkması, bağırsak fıtıklaşması, idrar kaçırma problemi de çözülebilmektedir. Yine dış dudaklarda içlerinde boşalma ve kırışma varsa bunlara kök hücreden zengin yağ dolgusu, hyalorinik asit dolgu, kişinin kendi kanından hazırlanan trombositten zengin serum ve lazerle gençleştirme yöntemleri, iç dudaklarda sarkma ve büyüme varsa labioplasti operasyonu ile birlikte kombinlenerek hepsi birden tek seansta uygulanabilmektedir.

Ameliyat olmak istemeyen hastalara estetik ve kozmetik yöntemlerle, lazerle vajina sıkılaştırma, lazerle idrar kaçırma tedavileri, renk açma uygulamaları, trombositten zengin sıvı ile orgazmik platforma uygulamalar (Orgazm aşısı), hyaloronik asit dolgularla G nokta büyütme gibi orgazmı hedefleyen uygulamalar, hasta memnuniyeti içinde yapılabilmektedir.

Her iki yöntemde de ameliyattan sonra bir gece hastanede yatış olur. Sonrasında hasta bir hafta evde dinlenmelidir. Ardından işe ve günlük yaşantıya dönülebilmektedir. Bazen kadınlar doğum sonrası sıkıntıları normal kabul ederek doktora başvurmayı düşünmezler veya ertelemekteler. Maalesef zaman ilerledikçe, kişinin günlük hayat kalitesinin düşmesine ve evlilik sorunlarına neden olmaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir