Güneş gözlüğü takmak katarakt oluşumunu önlüyor

Güneş gözlüğü seçerken göz doktoruna danışılmalı

Güneş, gözlere zarar verebilecek zararlı ultraviyole (UV) ışınları yayar. UV ışınlarının bulutlara nüfuz ettiğini, dolayısıyla hava güneşli olmasa bile gözde güneş hasarına yol açabilir.

Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz

Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “UV ışınlarının yüzde 100’ünü engelleyen güneş gözlüğü takmak, gözlerinizi güneşten korumanın en iyi yoludur” dedi.

Güneş ışınlarının 10.00-16.00 saatleri arasında güçlü olduğunu belirten Yılmaz, “Ayrıca ışığa duyarlı ilaçlar, yüksek rakımlar ve ekvatora yakınlık da UV ışınlarından kaynaklanan göz hasarı riskini artırır. Eğer katarakt ameliyatı olunmuşsa da kullanılan merceğin durumuna göre gözün görme merkezine geçebilecek UV miktarı değişeceğinden sarı nokta diye bilinen maküla dejenerasyonu riski artabilir. Ayrıca maküla dejenerasyonunda, mevcut durumun ağırlaşmasına ve görmenin kötüleşmesine sebep olabilir” şeklinde konuştu.

Bazı kontak lenslerin de UV koruması sağladığını söyleyen Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Ancak bunlar gözlerin tamamını örtmediği için konfor sağlamakla beraber tam koruma sağlamaz. Bu nedenle tam koruma için yine de güneş gözlüğü gereklidir. Çok fazla cam çeşidi var ve bir doktora danışılması gerekir. Farklı renk tonları, belirli koşullarda daha iyi görmenize yardımcı olabilir ve göz doktorunuz ihtiyaçlarınıza en uygun güneş gözlüğü renk tonlarını seçmenize yardımcı olabilir” tavsiyesinde bulundu.

Cam rengine değil UV filtresine dikkat edilmeli

Gözlük cam renginin kişisel bir seçim olduğunu ve UV ışınlarından korunmada rengin fark etmediğini anlatan Yılmaz, “Fakat kahverengi ve gri daha popülerdir çünkü renk algısını fazla bozmazlar. Konfor ve güvenlik için hem darbeye hem de çizilmeye dayanıklı güneş gözlüğü camlarının seçilmesinde yarar var. Polikarbonat camlar genellikle güneş gözlüğü için en iyi seçimdir. Çünkü bunlar hafiftir ve cam veya diğer malzemelerden yapılmış gözlük camlarından çok daha fazla darbeye dayanıklıdır. Daha koyu güneş gözlükleri daha açık cam renklerine kıyasla camlardan geçen görünür ışık miktarını azaltır ancak görünmez UV ışınlarından daha fazla koruma sağlamaz. Yeterli güneş koruması için, gözlüklerinizin cam rengine değil UV’yi ne kadar filtre ettiğine bakmak gerekir” dedi.

Gözlük camı çeşitleri

Polarize gözlük camları: Polarize güneş gözlüğü genellikle daha fazla konfor sağlar, çünkü düz yüzeyleri yansıtan parlak ışıktan parlamayı azaltırlar.

Yansıtıcı olmayan kaplama: Yansıtıcı olmayan kaplama gözlük camlarının arka tarafına uygulanmaktadır. Güneş gözlüğü camının arka yüzeyi yansıyan ışığı engelleyerek parlamayı azaltır.

Ayna kaplı gözlük camları: Gözlerinize giren ışık miktarını sınırlar, göze giren ışığın miktarını azaltmak için güneş gözlüğü camlarının ön yüzeyine uygulanan yüksek oranda yansıtıcı kaplamalardır. Bu, onları özellikle güneşli bir günde kar kayağı gibi çok parlak koşullarda yapılan aktiviteler için faydalı kılar.

Degrade gözlük camları: Yukarıdan aşağıya doğru renklendirilir, böylece lensin üstü karanlık olur. Bu lensler sürüş için iyidir, çünkü gözlerinizi üstten güneş ışığından korur ve lensin alt yarısından daha fazla ışığa izin verir, böylece okumada daha aydınlık bir ortam sağlar.

Fotokromik gözlük camları: Maruz kaldıkları UV ışığının miktarına göre karanlık seviyelerini ayarlar. Fotokromik camlar, iç mekanlarda neredeyse renksiz olan ve güneş ışığına maruz kaldığında otomatik olarak koyulaşan gözlük camlarıdır. Fotokromik camlara ışığa uyum sağlayan camlar denir.

Çok odaklı güneş gözlüğü: 40 yaş üstü yakını görme problemi yaşıyorsanız üzülmeyin uzak, yakın ve ara mesafeyi içerecek şekilde çok odaklı camlar yapılabilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir