Hormon tedavilerinde yan etkilere dikkat edilmesi gerekiyor

Bazı kanserlerin büyümesi hormonlara bağlı

Meme kanseri, prostat kanseri ve jinekolojik kanserlerin tedavilerinde hormon tedavileri uygulanabiliyor. Pandemi döneminde de aksatılmaması gereken bu tedaviler alınırken yan etki tedavilere karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Prof. Dr. Serdar Turhal

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Eğer bir kanser hücresinin çoğalmasında hormonların etkisi varsa hormon tedavileri ya da anti hormon tedavilerinin bir katkısı olabilir. Sık rastlanan pek çok diğer kanser, örneğin akciğer, kalın bağırsak ve mide kanseri ise hormonlar üzerinden çoğalan hücreler olmadığı için anti hormon tedavilerinin öncelikli faydası olmuyor” dedi.

Hormonların vücudun yaptığı proteinler olduğunu ve bunların hücrelerin büyümesini kontrol ettiğini söyleyen Turhal, “Vücudun bazı bölgeleri çalışmak ve çoğalmak için östrojen, testosteron gibi cinsiyet hormonlarına ihtiyaç duyarlar. Bunun dışında tiroid hormonu, insülin hormonu gibi farklı görevler yapanlar  da vardır. Bazı kanserlerin büyümesi de hormona bağlıdır. İşte bu kanserlerin tedavisinde bu hormonun çalışmasını bozan, bloke eden, durduran ilaçlara ihtiyaç duyulur. Bu tedavilere de ‘hormon tedavisi’ adı verilir” şeklinde konuştu.

Hormon tedavilerinin yan etkisinin kullanılan hormon ilacına bağlı olduğuna dikkat çeken Prof. Turhal, “Tedavi kararını verirken bu yan etkilerin ne olduğunu bilmek önemlidir. Böylece tedavinin faydası ve yarattığı sıkıntıyla ilgili bir denge kurmak mümkün olabilir. En sık görülen yan etki albasma şikayetleridir.  Prostat kanserinde kullanılan tedaviler ek olarak cinsel isteği azaltabilir, ereksiyonu engelleyebilir, kemik kaybına yol açabilir, yorgunluk yapabilir, kilo alınmasına, dikkat kaybına yol açabilir. Yine meme kanseri için alınan hormon tedavileri al basmalarına yol açtığı gibi vajende kuruluk yapabilir, cinsel isteği azaltabilir, yorgunluk, bulantı yapabilir, kas ve eklemlerde ağrı yapabilir, kemiklerin kırılmasına yol açacak zayıflamaya neden olabilir, daha nadir olmak üzere kansere yol açabilir, kan pıhtılaşmasına, felce neden olabilir” açıklamasını yaptı.

Bağışıklık sistemi üzerine bir yan etkisi yok

Hormon tedavilerinin pek çok yan etkisi olsa da bağışıklık sistemi üzerine genel bir yan etkisinin bulunmadığının altını çizen Prof. Dr. Serdar Turhal, “Bu nedenle hormon tedavisi alırken bağışıklığı güçlendirmek adına ek bir ilaç almaya gerek yoktur. Ancak hormon tedavisi alırken yan etkilerin neler olduğu iyice öğrenilmeli, bu yan etkilerle baş etmek için alınabilecek önlemler doktora danışılmalı ve bu desteklerin alınması ihmal edilmemelidir. Bu yardımcı olacak müdahalelere rağmen yan etkiler artarsa veya devam ederse doktora tekrar başvurmak gerekir. Yan etkilere yönelik tedaviler mutlaka ilaç şeklinde olmayabilir. Örneğin kemik zayıflamasını geri döndürebilmek için egzersizin de ek bir katkısı olabilir. Kalsiyum gibi, vitamin-mineral takviyesi almak da ek fayda gösterebilir” ifadesini kullandı.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir