Güneşe çıkarken cildinizin maskesini takmayı unutmayın

Hem UVA hem UVB’den korunun

Salgın ve karantina nedeniyle ilkbaharı evde geçirdik, tam da bu nedenle cildimiz kendini yaz güneşine hazırlayamadı. Normalleşme ile birlikte cildimiz bir geçiş dönemi yaşamadan güneşin daha yoğun gelen ışınlarıyla buluştu. Dışarıya çıkmadan önce koruyucu güneş kremi kullanılması ve güneşe uzun saatler maruz kalınmaması gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, “Cilde, güneşe hazırlanmak için süre tanınmalı” dedi. Kıdır; virüse karşı maske, cilt korumasına karşı ise UVA + UVB koruması sağlayan ürünlerin kullanılmasını tavsiye etti.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır

  • Öncelikle dışarıda güneş ile temas ettiğimiz süreyi ilk zamanlar kısa tutmalıyız.
  • Mutlaka koruyucu güneş kremi, şapka ve gözlük kullanmalıyız.
  • Sadece yüzümüze değil, boyun, el üzeri, kulak kepçesine de güneş kremi sürmeliyiz.
  • Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatleri yerine sabah ve akşamüstü yürüyüşlerini tercih etmeliyiz.
  • Koruyucu kremleri sadece yaz aylarında da değil tüm yıl boyunca kullanmalıyız.

Dr. Mehtap Kıdır, UVB’nin yaz aylarında güneşli günlerde fazla olduğunu, bulutlu havalarda etkisi bulunmadığını ve camdan geçmediğini söyledi.  UVA’nın ise bulutlu havalarda ve camın ardından da bize ulaştığının altını çizen Kıdır, “UVA’dan sadece yaz aylarında değil yıl boyu korunmalıyız. Çünkü UVA cildin daha derin katmanlarına nüfuz eder, cilt yaşlanması ve cilt kanserinde de etkisi UVB’ye göre daha fazladır. Bu yüzden koruyucu güneş kremi alırken üzerindeki SPF değerine dikkat ettiğimiz kadar UVA koruyuculuğuna da dikkat etmeliyiz. Koruyucu güneş kremi satın alırken yüksek derecede etkili UVA + UVB karşıtı koruma sağlayan ürünleri tercih etmeliyiz. Güneş koruyucu kreminiz cildin ideal numarası pH 5.5 olursa, içeriğinde D ve E vitamini, D-pantenol varsa cildinizi korumuş ve cilt hasarını da önlemiş olursunuz” açıklamasını yaptı.

Güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulayın

Güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce ve yüzün yarısına bir parmak ucu boğumu kadar uygulanmalısınız. Ayrıca güneş koruyucuların etkisi 2-3 saatte geriler, bu yüzden en az 3 saat arayla tekrarlanmalısınız. Deniz ve havuzda iken, güneş altında yapılan sporlarda güneş koruyucunun terle akmasını engellemek için suya dayanıklı ürünler tercih edilmeli. Uzun süre suda kalındığı zaman mutlaka sonrasında güneş kremi yenilenmeli.

Yüksek etkili koruma

Cildin ideal numarası olan pH 5.5 değerine sahip ve hassas ciltler için geliştirilmiş Sebamed Güneş ürünleri,  yüksek derecede etkili UVA + UVB karşıtı koruma sağlıyor. Sebamed Sun Çok Yönlü Koruyucu Güneş Kremi, birleşik filtre sistemiyle güvenilir ve yüksek derecede etkili UVA + UVB karşıtı koruma sağlıyor. E Vitamini ve D-Panthenol ile cilt hasarını ve cilt yaşlanmasını önlemeye yardımcı oluyor.

Hassas ve güneş hassasiyeti olan ciltlerin kullanımına uygun Sebamed Sun Çok Yönlü Koruyucu Güneş Losyonu, vücut için çok yüksek UVA koruması sağlıyor, E Vitamini ve d-panthenol cilt hasarını, ışığa bağlı erken cilt yaşlanmasını önlemeye yardımcı olurken hidro-fruktol formülüyle cildi nemlendirip esnekliğini koruyor.  Sebamed Sun Çok Yönlü Koruyucu Güneş Spreyi ise yağ içermeyen sprey formülü sayesinde hızlı ve kolayca uygulanıyor, D-Panthenol ve D vitamini ile bakım ve korumayı bir arada sunuyor. Güneşe karşı Hassas ciltler için geliştirilen Sebamed Güneş ürünleri suya ve tere dayanıklı formülleri sayesinde deniz kenarında, spor yaparken ve günlük yaşamda kullanım için uygundur. Yağ, alkol, parafin, paraben, PEG’ler, PABA esterleri ve akrilamid içermeyen formülleri dermatolojik olarak test edilmiştir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir