Güvenli gebelik izlemi ile güvenli doğum yapmak mümkün

İlk 3 ay kritik önem taşıyor

Gebelikte ilk 3 ay, tüm sürecin en önemli ve en riskli ayları arasında yer alıyor. Gebeyi iyi tanıyan ve izleyen perinatoloğun (riskli gebelikler uzmanı) varlığı; sürecin daha rahat geçmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesinde de rol oynuyor.

Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Danışman; gebeliğin ilk üç ayında yaşanan aşamaları ele alarak, en çok merak edilen soruları cevapladı.

1-Beklenen regl günüm geçti, gebe olup olduğumu düşünüyorum ancak nasıl emin olabilirim?

İdrardan gebelik testi, hızlıca sonuç verip merakı giderebilmektedir. Ancak tamamen emin olmak için kandan gebelik hormonuna batırırarak, daha kesin bir sonuca ulaşılabilirsiniz.

2-Gebelik hormonum beklenen değerlerde; bebeğimin durumu bu aşamada nasıldır?

Uzmanlar muayenenizi yapmadan ve bebeği görmeden, bebeğinizin durumu hakkında tam bilgi sahibi olmanız mümkün değil. Muayeneye gelmeden, gebeliğinizin rahim içinde olup olmadığından emin olamayız. Gebeliğiniz rahmin dışına; rahim kanalına ya da varsa önceki gebeliğin sezaryen yerine yerleşebilmektedir.

Bunları öğrenmek için mutlaka ilk gebelik muayenenizi yaptırın ve vajinal ultrasonografiyi kesinlikle reddetmeyin. Gebeliğin düzgün yerleşiminin, çok kompleks bir yapıda olan gebelik kesesinin, embriyonun ve embriyo eklerinin durumunun yanı sıra, olası çoğul gebelik, olası kanama alanları, embriyo büyüklüğü ve kalp atım uyumu çok büyük önem taşır. Bu bulguları kesinleştirmek için tek bir muayene yetmez. Doktorunuz belli aralıklarla sizi tekrar muayene etmek isteyebilir. Bu dönemde kanınızdaki gebelik hormonu artışını da izlemesi gerekebilmektedir.

3-Gebeliğimin 6-7. haftası bitti ve bu sürece kadar her şey olumlu gitti. Bebeğimin durumu hakkında nasıl bilgi sahibi olabilirim?

 Bu aşama için her şey yolunda gözüküyor. Ancak iki hafta sonra bir muayene daha yaptırıp, bebeğinizin iki haftalık süreçteki büyüme durumunun değerlendirilmesi uygun olur.

4-8/9 haftalık muayenemde her şey yolunda gözüküyor. Bebeğim uygun büyüklükte, kalbi beklenen hızda ve düzende atıyor. Koryon, zarlar, sıvı, rahim kanalı, yumurtalık bölgeleri ise olağan… Artık bebeğim için her şey yolunda gider mi?

Bu haftalarda size ilk üç ay için bebeğin iyilik halini belirlemede hangi ultrasonografik muayenelerin, hangi tarama ve tanı testlerinin yapılacağı konusunda bilgilendirme ve aydınlatma yapılır. 12-13 hafta biometrik zamanında ise eğer ilave bir tanı gerekmezse süreç tamamlanır. 

5-Gebeliğin 13-14. haftasındayım. Ultrasonografik detaylarım, tarama testlerim kabul edilir sınırlarda. Doktorum, herhangi bir tanısal teste gerek duyulacak risk taşımadığımı söyledi. Bebeğim sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir mi?

İstatistikler gösteriyor ki; bu süreç doğru yönetilip, eksiksiz tamamlandıysa bundan sonraki süreçler de aynı kalitede izlenip, maternal sorun olmazsa yüzde 95 ihtimalle bebeğiniz eve sağlıklı bir şekilde gelecektir. Fakat yine de gebelikte her şey iyi gidecek diye bir öngörü yapılması doğru değildir. Önemli olan sizi iyi bilen ve izleyen doktorunuzun olmasıdır. Bu, riskleri en aza indirip sağlıklı bir gebelik yaşamanıza yardımcı olacaktır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir