Hamile kalsanız bile bebeğinizi emzirmeniz mümkün!

Hamileyken emzirmeye ‘tandem emzirme’ deniyor

Her anne bebeğini kendi sütü ile beslemek istiyor ancak emzirme sırasında hamile kalan kadınlar; bebekleri açısından bir sorun olup olmayacağı konusunda endişe duyuyor. Uzmanlar bu durumun ‘tandem emzirme’ olarak adlandırıldığını söylüyor. Bu durumun anne ve bebek için probleme yol açmadığını, emzirmenin devam etmesi gerektiğini belirtiyor.

Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Aysel Nalçakan, emzirmenin önemi ve tandem emzirme hakkında bilgi verdi.

Anne sütü, yeri doldurulamayan bir besindir. Bebeğin sağlıklı büyüme- gelişmesi için gerekli tüm enerji ile besin maddelerini içerir. Bebeğin psikolojik gelişimine de katkıda bulunmaktadır. Anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir, bebeklerde güven duygusunu geliştirir. Bebeğin bağışıklık sistemi hayatın ilk günlerindey henüz tam olarak gelişmemiştir; annesi tarafından korunması gerekir. Bu korumayı anne bebeğini emzirmekle sağlar.

Özellikle doğumdan hemen sonra ilk kritik temas geciktirilmemeli, bebek 1 saat içerisinde emzirilmelidir. Ancak dünyaya yeni gelen her iki bebekten birine doğumu izleyen bir saat içerisinde anne sütü verilmemekte ve bu durum onları hastalık ve ölüm riskinden koruyacak antikorlardan, temel besinlerden yoksun bırakmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği gibi doğumdan sonra 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmesi önemlidir. Eğer çocuk emiyorsa 2 yaşa kadar emzirme devam edebilmektedir. Ancak bazen iki gebelik arasındaki süre az olabilmektedir. Bu durumda annelerin kafası karışabilmektedir. Annelerin aklına ‘Hamileyken bebek emzirilmeli mi, emzirilmemeli mi?’ soruları gelebilmektedir. Hamileyken bebek emzirme durumuna tandem emzirme adı verilmektedir.

Emzirme erken doğuma neden olmuyor

Geçtiğimiz yıllarda hamile bir kadının bebeğini emzirmeyi sonlandırması gerektiği, emzirdiğinde intrauterin bebeğin gelişemeyeceği ya da meme ucunun uyarılmasıyla artan oksitosinin abortus, erken doğum tehdidi gibi gebelik komplikasyonlarına sebep olabileceği düşünülmekteydi. Fakat yapılan çalışmalar bilinenin aksine gebeyken emzirmenin düşük, erken doğum, gebelik komplikasyonları ve düşük doğum ağırlığına yol açtığı savlarını çürütmektedir. Yani 2 yaşa kadar emzirme devam ettirilmelidir.

Süt bebeği zehirlemez

Anne sütünün kolostruma dönüşümü nedeniyle bebek bu tadı beğenmeyip; emmeyi kendiliğinden bırakabilmektedir. Emmeye devam eden bebeğin dışkısında değişim olabilmektedir. Ancak bu tamamen anne sütünün dönüşümü nedeniyledir yani tandem emzirme bebeği zehirlemez.

Gebelikte alınacak sağlık tedbirleri ihmal edilmemeli

Tandem emzirme ile bebeklerin birbirleriyle ve anneleriyle olan ilişkileri olumlu yönde etkilenmektedir. Ayrıca annede gebe kaldığı için bebeğini sütten kesmek zorunda kalmanın getirdiği suçlama duygusu da ortadan kalkar. Tandem emziren anneler iyi beslenmeli ve gebelik takiplerini ihmal etmemelidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir