Hedefe yönelik tedavilerle kanser sağkalım oranları artıyor

Hastaların yaşam kalitesi de yükseliyor

Dünyada kanser vakaları hızla artıyor. Yılda 18 milyon insana kanser teşhisi konulurken, yaklaşık 10 milyon kişi hayatını kaybediyor. 2030’da yılında 22 milyon yeni vakanın ortaya çıkması bekleniyor. Pierre Fabre Genel Müdürü Dr. Hande Dr. Demirdere, her kanser tipi için ayrı geliştirilen hedefli tedavilerle sağkalım oranının ve yaşam kalitesinin artırıldığını belirtti.

Kanser hastalığıyla mücadele için bilim insanları araştırmalarını aralıksız sürdürüyor. Günümüzde her kanser tipi için yeni hedefli tedaviler ve immuno tedaviler geliştiriliyor. Amaç yalnızca hastanın yaşam süresini uzatmak değil, aynı zamanda kalitesini de artırmaktır. Bu tedaviler genelde oral tablet formundadır. Hastanın tedavi uyumunu ve sağkalımı artırmak için geliştirilmektedirler.

Sigaradan uzak durun

Dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanser türü akciğer kanseri. Sigarayı bırakarak bu hastalığın önüne büyük oranda geçmek mümkündür. Akciğer kanseri ileri aşamalara kadar belirti vermeden sinsice ilerleyen ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi ile ilgili yapılan pek çok yeni klinik çalışma ve gelişme yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Tedavide başarı oranı yüksek

Her 8 kadından birinde meme kanseri görülme olasılığı bulunuyor. Meme kanseri erken teşhis edilebilen ve tedaviye en iyi cevap veren kanser türlerinden biridir. Özellikle 40 yaşından sonra yapılan meme kontrolleri ve taramalar erken teşhis açısından hayat kurtarıyor. Artık meme kanseri daha erken safhalarda yakalandığından meme koruyucu cerrahi ile de hastaların vücut bütünlükleri korunarak, tedavi sürecinin daha verimli geçmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bu alanda da her gün umut verici tedaviler geliştirilmekte, bunun sayesinde hastaların yaşam kaliteleri artmaktadır.

40’ından sonra polip taraması yaptırın

Kolorektal kanserler de ileri evrelere kadar belirti vermeden sinsice ilerleyebiliyor. Özellikle tarama ile polip varlığı erken evrede tespit edildiğinde ileride tümör oluşumunun önüne geçilebiliyor. Ailesinde polip, kanser, ülseratif kolit veya Chron hastalığı olanlar rutin kontrollerini 40 yaşından itibaren mutlaka yaptırmalıdır. Sigara ve alkolden uzak durarark, sağlıklı ve düzenli beslenip spor yaparak bu kansere karşı korunabilirsiniz.

Güneşin olumsuz etkilerinden korunun

Cilt kanserleri arasında en tehlikelisi olan Malign melanom, toplumun yüzde 5’ini tehdit ediyor. Zararlı güneş ışınları, ciltteki hücrelerin normal yapısını bozarak kansere yol açabiliyor. Güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için koruyucu kremler kullanılması gerekiyor. Erken evrede cerrahi tedavi önerilirken ileri evre cilt kanserleri söz konusu olduğunda son yıllarda bu alanda geliştirilen yeni moleküller ve immunoterapiler ve umut vadetmektedir.

İdrarda görülen kana dikkat!

Mesane kanseri özellikle 50 yaş üzerindeki erkeklerde rastlanan bir kanser türü. Sigara içmek, bu tür kanserin oluşumunda önemli bir risk faktörüdür. En önemli belirti, ağrı hissedilmeden idrarda görülen kandır. Tedavi mesane kanserinin evrelerine bağlı olarak yapılmakta ve başta cerrahi olmak üzere, kemoterapi ve immunoterapiler de kullanılmaktadır.

Türkiye’de bir yılda görülen kanser rakamları

Akciğer kanseri: 35 bin
Meme kanseri 23 bin
Kolorektal kanser 20 bin
Mesane kanseri 11 bin
Malign Melanom 2 bin

 

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir