Kışın cildinizin iki kurtarıcısı: Güneş koruyucu ve nemlendirici

Kayak yapanlar mutlaka korunmalı

Yaz aylarında güneş cildimize ne kadar zarar veriyorsa soğuk ve karlı havalarda da o kadar yıpratıyor. Özellikle kayak yapanlar kar yanığına karşı güneş koruyucu kullanmalı. Soğuk havanın oluşturduğu tahriş ve kuruluğa karşı ise önlem alınmalı. Dermatoloji, Veneroloji ve Kozmetoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör, kış aylarında sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenleri anlattı:

Prof. Dr. Emel Güngör

UV ışınları bulutlu havalarda bile yeryüzüne oldukça yoğun ulaşır ve hem kısa hem de uzun dönemli cilt hasarlarına yol açabilir. Ayrıca soğuk hava cildi kurutur ve tahriş eder. Nemlendirici içeren, derinin bariyer fonksiyonlarını destekleyen, tahrişi yatıştıran, antioksidan özellikleri olan, hem UVA ve hem de UVB filtreleri içeren güneşten koruyucu kremlerinin seçilmesi, tüm bu olumsuzluklara karşı önlem alınmasını sağlar.

Özellikle karlı havalarda güneş ışınları önlem alınmadığında cilt sağlığını olumsuz etkiliyor. Kar taneleri güneş ışınlarını yüzde 50-90 daha fazla yansıttığından UV miktarı katlanarak artıyor. Yansıma nedeni ile normalde doğrudan ışıktan korunan çene altı, üst dudak, boyun gibi alanlarda da kar yanığı görülebiliyor.

Güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınları, yüksek rakımlarda daha da yoğundur. Bu da cildin daha kolay kurumasına ve tahrişe yol açar. Kayak tatiline gidenler kapalı vücut alanlarına uygun nemlendiriciler sürmeli, yüzüne ise hem UVA hem de UVB’den koruyucu geniş spektrumlu, nemlendirici özelliği bulunan ve tahrişleri yatıştırıcı kremler kullanmalıdır. Önlem alınmadığı durumlarda kar yanığı oluştuktan sonra leke veya kalıcı kızarıklık kalmaması için bir dermatoloji uzmanından yardım alınmalıdır.

Güneşten koruyucu kremlerin genellikle 2 saatte bir tekrarlanması gerekiyor. Bazı güneş kremleri tere ve suya dayanıklı ama yine de terleme veya yıkama sonrası cildin kurulanmasıyla krem ciltten uzaklaşacağı için 2 saat beklenmeden tekrarlanmalı.

Koruyucu filtreler mineral ve organik olmalı

Çocukların cildi erişkinlere göre daha hassastır, onların cildinde kullanılacak güneş koruyucuların seçiminde daha da özenli davranmak gerekir. Güneşten koruyucu filtrelerin mineral veya organik olması yine onların cildinin tolere edeceği nemlendirici ajanlar içermesine dikkat edilmeli.

Nemlendiricilerin içeriğine dikkat!

Havanın soğuması, iç ortamların ısıtılması ve daha çok yünlü giysilerin giyilmesi ciltteki kuruluğu artırır. Ciltteki kuruluk cildin bariyer fonksiyonunu da azaltır. Bu nedenle cildin nemlendirilmesi gerekir. Nemlendirici seçiminde en önemli özellik; kişinin cildine uygun olması, sivilce ve alerji yapmaması, sürüldüğünde yağlı bir his bırakmaması ve tabii ki çevre dostu olup doğaya zarar vermemesidir.

Egzama ve cilt hastalıkları kötüleşebilir

Ciltteki kuruluk kaşıntı eşiğini düşürür. Hem ciltteki kuruluk hem de kaşıntı derimizde egzama gelişmesini kolaylaştırır veya var olanı şiddetlendirir. Başlangıçta tahriş ile ortaya çıkan egzama, tahriş olmuş deriye alerjenlerin temasıyla bazı yatkın kişilerde alerjik egzama gelişmesine de yol açabilir. Cildimizin kuruması var olan cilt hastalıklarını da kötüleştirebilir.

Soğuk havada cildin nem dengesini korumanın püf noktaları

  • Çok sıcak suyla banyo yapmayın.
  • Deri pH’sı asittir, sabunlar ise alkalidir, bu nedenle deriyi kuruturlar. İdeal olan banyo temizliğinde pH’sı deri pH’sına uygun, yağ dengesini ayarlayan sindet denilen temizleyiciler kullanmaktır. Ancak pahalı olmaları ve kolay erişilebilir olmamaları dezavantajlarıdır. Sıvı sabunların içine bakteriyel çoğalma olmaması için antibakteriyel maddeler eklenir, bu antibakteriyel maddeler cildimizi daha çok kurutur. Bu nedenle banyo temizliğinde sabun kullanılacaksa katı olanları tercihen de zeytinyağlıları kullanın.
  • Banyodan çıktıktan ve kurulanmadan hemen sonra cildinizi nemlendirin. Nemlendiricilerin tahriş veya alerji yapma riskini azaltmak için kokusuz (parfümsüz) ve renksiz olanları tercih edin.
  • Yüzünüz ve elleriniz soğuk hava ile temasta olduğu için daha kolay etkilenir Yüzünüze her sabah ve akşam mutlaka nemlendirici sürün.
  • Ellerinizi korumak için her yıkama sonrası nemlendirici sürmek ve dışarıda eldiven takmak önemli. Ellerimizi yıkarken de yukarda bahsettiğim şekilde temizleyiciler seçmeye dikkat edin.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir