Hepatit hastalıkları yemek borusu varisi için risk faktörü

Varisler sadece bacakta olmuyor!

Toplardamarların genişlemesi, kalınlaşması olarak tanımlanan ve daha sık bacaklarda görülen varisler; vücudun diğer bölgelerinde, hatta yemek borusunda bile ortaya çıkabiliyor. Özellikle siroz hastaları yemek borusu varisleri için riskli grupta yer alıyor.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Ergün, yemek borusu varisleriyle ilgili bilgi verdi.

Prof. Dr. Meltem Ergün

Birçoğumuz varisleri daha çok bacaklardaki oluşumlar olarak bilsek de çoğunlukla karaciğerden kaynaklı nedenlerden dolayı yemek borusunda da varisler ortaya çıkabiliyor. Karaciğeri sağlıklı olan insanlarda özofagus varisleri görülmez. Başta siroz olmak üzere, karaciğerin çeşitli nedenlerle gelişen, uzun süreli hastalıklarından dolayı toplardamarların kalınlaşıp genişlemesiyle varisler meydana gelebilir. Sirozun haricinde uzun süreli kronik hepatit B ve hepatit C hastalığı risk faktörleridir. Kişi yemek borusunda varis olup olmadığını hissedemez. Varisler kanamadan hiçbir bir bulgu vermez ancak endoskopik olarak saptanabilir.

Varis kanamaları yaşamı tehdit edebiliyor!

Ağızdan kanlı kusmayla bulgu veren özofagus varislerinde çok şiddetli kanamalar yaşamsal açıdan tehlikeli olabilmektedir. Bu şikayetle başvuran hastaya bir an önce endoskopik tedaviye başlamak gerekir. Sirozlu hastalarda, kanama riskine karşı, varis gelişip gelişmediği belirli aralıklarla endoskopik olarak takip edilmelidir. Varisi gelişmiş hastalarda da büyümeyi engellemek için ilaç tedavisine başlanır. Hiç kanama yaşamamış hastalarda ise ilaç tedavisi uygulanabilmekle birlikte; kanama görülen hastalarda yaklaşım değişir. Bu durumda endoskopik olarak varislerin bantlanması ya da bunların içlerinin tıkayıcı tedavisiyle kapatılması gibi tedaviler gündeme gelmektedir.

Tanısı için endoskopi altın standart

Sorun sadece yemek borusu ile sınırlı olarak yaşandığı için farklı sindirim sistemi sorunlarıyla bağlantısı pek yoktur. Siroz hastası kan kusuyorsa, altta yatan sorunun özofagus varisi olması çok muhtemeldir. Sorunun tanısı gibi tedavisi de endoskopik yöntemle yapılır.

Kansere yol açmaz

Genel olarak sirozlu hastalarda eşlik eden asit (yani karında sıvı birikmesi) görülebileceği için tuzdan kaçınmaları gerekir. Hepatitleri varsa ilaçlarını muntazam kullanmaları önerilmektedir. Varisleri olan hastalarda ayrıca varislerin içindeki basıncı azaltan beta bloker grubu ilaçları kullanmaları uygun olur. Siroza bağlı varis kanaması ya da asit gibi diğer komplikasyonlar gelişmişse hasta aslında karaciğer nakil adayıdır. Nakil yapılan bir merkezde kaydının olması, nakil listesinde adının bulunmasında fayda vardır. Vericisi bulunduğunda bu hastalar için kesin tedavi karaciğer naklidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir