Her 3 çocuktan 1’i haftada 3 saatten az oyun oynuyor!

Ebeveynler Türkiye’de çocukları oyun yerine başarı odaklı aktivitelere yönlendiriyor

LEGO’nun yeni global araştırmasına göre, dünya genelinde çocukların %32’sinin bir haftada oynadıkları toplam oyun süresi, çoğu yetişkinin bir günde akıllı telefonlarında geçirdiği süreden daha az.

Ebeveynlerin dünyada %70’i, Türkiye’de ise %74’ü oyun yerine, çocuklarını gelecekte daha başarılı kılacağına inandıkları başarı odaklı etkinlikleri tercih ediyor.  Bu aktivitelerin başında spor, dil öğrenme ve özel dersler geliyor.

LEGO Group, oyun eksikliğine ‘Oyun Senin Süper Gücün’ kampanyası dikkat çekiyor. Ebeveynleri, oyunu önceliklendirmeye davet ediyor. Play Squad’ın tüm dünyadaki destekçileri ile birlikte oyunun çocukların gelişimindeki kritik önemini vurguluyor.

İletişim becerilerini geliştiriyor

Cambridge Üniversitesi Oyun Profesörü Dr. Paul Ramchandi, “Çocukların eğitim faaliyetlerinin bir parçaları olmaları önemli. Ancak oyun çocuklara gerçekten özel bir deneyim sunuyor. Çocuklar oyun yoluyla; gelişimlerinin, öğrenmelerinin ve büyümelerinin diğer tüm yönlerini geliştiren temel beceriler geliştiriyor. Çocuğunuz oyun ile yaratıcılık, özgüven, problem çözme ve iletişim gibi becerilerini geliştirebilmektedir. Bu beceriler yaşamının ilerleyen dönemlerinde çocuğunuzun tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olabilmektedir” diyor.

Oyun süresinden kısılıyor

LEGO Group Marka Geliştirme Başkan Yardımcısı Alero Akuya ise “Bir çocuğun her gün oyuna zaman ayırması, kendisini iyi hissetmesi ve gelecekteki başarısı için gerekli. Aksi takdirde hayati becerilerden yoksun genç yetişkin bir nesil ile karşı karşıya kalacağız. Bu kampanya ile yetişkinlerin oyuna ve onun pek çok faydasına bakış açısını yeniden şekillendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

LEGO Group, kampanya özelinde beş dakikalık ‘Oyun Senin Süper Gücün’ adlı bir film yayınladı. Filmde rol alan Jane Lynch, oyunun yararları konusunda aydınlanan işkolik bir CEO’yu canlandırıyor. Sun Li ise Çin’deki uyarlamada yer alıyor. Film kendi içinde ipuçlarıyla dolu.

Kampanya hakkında daha fazla bilgi ve fim için:

https://www.lego.com/tr-tr/rebuild-the-world
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir