Huzursuz Bacak Sendromu uyku kalitesini olumsuz etkiliyor

Uyku kalitesini olumsuz etkiliyor

Her 10 kişiden 1’inde görülen ve Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen Huzursuz Bacak Sendromu, dünyada en sık rastlanan sinir sistemi bozukluklarından biri. Kişinin bacaklarındaki kasları sürekli hareket ettirme veya esnetme ihtiyacı duyduğu, kontrol edilemeyen bir durum olan bu sorun daha çok dinlenirken veya uyurken kötüleşiyor.

Dr. Nuriye Gürer

Romatem Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nuriye Gürer, “Her yaşta ortaya çıkabilecek bu sorun ellerinizde ve ayaklarınızda bulunan sinirlere de zarar verebilir. Huzursuz bacakların rahata kavuşabilmesi için yapılabilecek en iyi şey hareket ettirmektir. Bu yüzden ilaç tedavisinin yanında fizik tedavi büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Bacaklarda yanma, kaşıntı, ürperme, karıncalanma gibi belirtiler ile kendini gösteren Huzursuz Bacak Sendromu, yaşam kalitesini düşürüyor.  Nedeni tam olarak bilinmeyen bu problemle ilgili son araştırmalar; dopamin dengesizliği, demir eksikliği, gebelik, omurilik rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği ve genetik öykü gibi faktörlere dikkat çekiyor.

Huzursuz Bacak Sendromu bazı durumlarda kaslarda meydana gelen kramplar ve uyuşma ile karıştırılabiliyor. Bu da hastalığın tanısının koyulmasını ve tedavi sürecinin başlatılmasını geciktiriyor. Erken tanı ve tedavi önemli. Uyku kalitesini bozan bu rahatsızlık haliyle vücut sağlığı da olumsuz etkileniyor. Yetersiz ve kalitesiz uyku, bağışıklık sistemini zayıflatabiliyor. Ayrıca kafein, alkol, sigara ve stres gibi durumlardan uzak durulması gerekiyor.

Şikayetler 20 yaşından önce ortaya çıkıyor

Olguların çoğuna tanı konulamadığı için hastalığın görülme sıklığı kesin olarak bilinmiyor. Doktora başvuran hastaların çoğu orta ve ileri yaşta olmasına rağmen olguların yüzde 35’inde şikayetler 20 yaş öncesinde başlıyor. Bu sorunu yaşayan kol ile bacaklarda eklem ağrısı da görülebiliyor. Hastaların çoğunda ağrılı sendromlar daha sık izleniyor. Örneğin bu hastalarda bel ağrısı yüzde 38, eklem ağrısı yüzde 50, yumuşak doku romatizmaları yüzde 30 olarak tespit edilmiştir. Huzursuz bacak birçok romatizmal hastalıkla birlikte görülse de, en iyi bilineni romatoid artritdir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde uzun süreli, açıklanamayan bir rahatsızlık olduğunda, bir uzmana başvurmakta fayda var.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir