İleri yaştakiler için meme küçültmede yeni bir yöntem

Yaş ilerledikçe omurga sorunları riski artıyor

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Osman Kelahmetoğlu; özellikle menopoz sonrası ileri yaşta, kilo problemi olan hastaların, meme küçültmede yeni bir yöntem geliştirdi. Kelahmetoğlu, yöntem sayesinde ameliyatların daha kısa sürdüğünü ve kişinin 2-3 gün içinde normal hayatına döndüğünü belirtti.

Doç. Dr. Osman Kelahmetoğlu, yöntem hakkında şu bilgileri verdi:

Omuz, boyun ve sırt ağrıları hastaların en çok şikayet edilen konuların başında geliyor. Bu ağrılara bel ve boyun fıtıkları da eşlik edebiliyor. Ayrıca  meme altındaki pişikler de rahatsızlık veriyor. Memelerinin büyüklüğünden şikayet eden kadınlara 18 yaşından itibaren küçültme ameliyatları yapılabiliyor. Eğer ek bir hastalığı yoksa 40-45 yaşına kadar bu ameliyatları yaptırmak mümkün.

Özellikle ileri yaşta bu ameliyatların yapılması daha da önem arz ediyor. Çünkü menopozdan sonra memenin de şekli değişir. İçindeki meme dokusu azalır, yağ dokusu artar. Bununla birlikte yaş ilerledikçe insanlar daha az hareket ettiği için kilo da artmaya başlıyor. Kas ve kemik gücündeki azalmaya bağlı olarak omurga sorunları gelişebiliyor. Bu durum da hayatı ciddi rahatsız eder.

‘İleri yaştakiler ameliyattan korkmasın’

Öncelikle bu ameliyatlardan korkulmaması gerektiğini bilmeliler. Üstelik meme küçültmeyle birlikte hayatlarına gelecek sağlık ve konfor bu cerrahinin önemini daha da artıyor. Ameliyat öncesi hastanın genel bir değerlendirmesi yapılmaktadır. Ek hastalıkları ve kullandığı ilaçlar, ameliyat sonrasında olası riskleri açısından incelenmektedir. Anestezi doktorunun ‘ameliyata uygun değil’ raporu vermesi durumunda ameliyat yapılmıyor. Şeker, tansiyon rahatsızlığı durumunda ameliyat yapılmaktadır. Yöntem ile ameliyatın daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayarak anestezinin olası riskleri azaltılıyor.

‘Kadının vücuduna göre orantılı olmalı’

Meme küçültme işleminde boyutun kişinin vücuduyla orantılı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Boyunda bulunan çukurdan (sternal çentik) meme ucuna olan mesafe normalde yaklaşık 20-24 santim arasında değişir. Büyük memelerde bu mesafe 30-40 santime kadar çıkılabiliyor. Öncelikle kadının vücuduna göre orantısız olup, olmadığına belli parametrelere göre bakılır. Ameliyat öncesi ölçümlerde meme hariç göğüs çevresinin ölçüsü alınarak genel muayene yapılmaktadır. Bu, hastanın beden ölçüsünü verecektir ve ameliyattan sonra değişmeyecektir. Ameliyat sonrası sadece cup-size dediğimiz ölçü değişir.

Ameliyat sonrası bölgede ağrı olabilir. Hasta 2-3 gün içinde , özel sutyen giymek suretiyle normal hayatına dönebiliyor. Ancak bu süre kişiden kişiye ve ameliyatın tekniğine göre değişebiliyor.

Geliştirilen yöntemin detayları

İleri yaş, birçok kişide ek hastalığın ortaya çıkması, obezite, diyabet gibi kişinin sağlık durumunu etkileyecek rahatsızlıkların ortaya çıkması anlamına geliyor. Bu durumda çok büyük memeye sahip olan hastalar için ameliyat süresi uzayabiliyor. Bu da daha fazla anestezi anlamına geliyor. Dolayısıyla ameliyatın süresi uzadıkça gelişme riski artan pıhtı atma gibi riskleri azaltmak için operasyon süresini kısaltmak gerekiyor. Bu yöntemle birlikte süre kısalıyor.

74 yaşındaki hastaya uygulandı

Yöntem şu ana kadar 30 hastada (23’ü makalede yer alan) uygulandı. Hastalar sonuçlardan memnun. Elbette ileri yaşta örneğin 70’li yaşlarda deri sarkmasından dolayı meme kabul edilebilir şeklinden uzaklaşabilmektedir. Ancak bu grup hastalarda önemli olan nokta, ağırlığı almak olduğu için bu hasta grubu da sonuçtan memnun kalıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir