İnme-felç hastaları Covid-19’a karşı iki kat fazla risk altında

Koruyucu önlemlere uymak çok önemli

İnme- felç geçirmiş kişiler koronavirüse yakalandıkları takdirde zatürre gibi ağır problemler açısından daha riskli duruma gelmektedirler. Bu durum, hastalar üzerinde iki kat stres oluşturabilmektedir.

Prof. Dr. Engin Çakar

Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar, inme-felç hastaları için önerilerde bulundu.

İnme, beynin kan dolaşımının aniden bozulması sonucu gelişen beyin hasarıdır. Beyin kanaması, beyin damar tıkanıklığı, beyine pıhtı atması gibi sebepler ile oluşur. Kişide hareket, denge, duyu, duygu, konuşma, düşünme gibi pek çok farklı alanda belirti ve bulgulara yol açabilir. Kişinin hayatında önemli fiziksel ve psikolojik kısıtlanmaları beraberinde getiriyor. Bu engelleri aşmak için genelde uzun ve kararlı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci gerekiyor.

Koronavirüs her yaştan insanı etkileyebilir. Ancak bazı risk faktörleri yeni koronavirüs hastalığına daha kolay yakalanmaya ve hastalığın daha ağır seyretmesine neden olmaktadır.

Bu risk faktörleri arasında;

 • İleri yaş (65 yaş ve üzeri özellikle risklidir)
 • Hipertansiyon
 • Diyabet yani şeker hastalığı
 • Kalp hastalıkları
 • Akciğeri hastalıkları (KOAH gibi)
 • Obezite
 • Kanser
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan kronik hastalıklar yer almaktadır.

İnme hastaları ise genellikle bu risk faktörlerinden bir veya daha fazlasını taşımaktadır. İnme ve inmeye zemin oluşturmuş hastalıklar, vücudu zayıf düşürebilir.

Çin’in açıkladığı verilere göre Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan kişilerin yüzde 6’sında inme, yüzde 15’inde diğer şiddetli nörolojik belirtiler görülmüştür. Koronavirüs nadiren beyin dokusu iltihabı yapabilir. Literatürde Covid-19 ile ilişkili olarak beyin dokusunda ödem ve kanma ile seyreden iltihap vakası bildirilmiştir.

Ev içinde de dikkatli olunmalı

 • Ev kalabalık ise diğer kişilerle arasına en az 2 metre mesafe bırakılmalı ve tıbbi maske takılmalıdır.
 • Refakatçi mümkünse ayrı bir odada kalmalı, bu mümkün değilse kalınan odanın iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
 • İnme- felç hastası ve ilgilenen bakıcısı veya yakınının ev içinde hareketi sınırlı alanlarda olmalıdır.
 • Varsa ayrı tuvalet ve banyo kullanımı önerilmektedir.
 • Bardak, tabak, havlu gibi eşyalar ortak kullanılmamalıdır.
 • Eve ziyaretçi kabul edilmemelidir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyona evde devam edilmeli

İnme tedavisinde ilk hafta ve aylar fizik tedavi ve rehabilitasyon için altın değerindedir. Bu dönemde robotik fizik tedavi de iyileşmeye katkı sağlayabilir. İnme tedavisinde belirli bir mesafe kat edilmiş hastalarda ise pandemi sürecinde evde düzenli egzersiz tercih edilebilir. Böylelikle daha az kişiye temas edilir. Bu noktada hastaların inme fizik tedavisine telerehabilitasyon denilen online fizik tedavi ile devam etmek de bir seçenek olabilir.

İnme tedavisinde online fizik tedavi nedir?

Hastanın hastaneye mutlaka gelmesi gerekmeyen durumlarda telafi için teletıp ya da telerehabilitasyon denilen online fizik tedavi yöntemleri devreye girmektedir. Online fizik tedavide hastanın hekim ve fizyoterapisti veya ergoterapisti ile görüntülü görüşmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Bu görüşmede hastanın yapması gereken egzersizler hastanın katılımı ve bakıcısının yardımı ile yaptırılır.

Telerehabilitasyon her gün online fizik tedavi şeklinde veya haftanın 3 günü klinikte normal fizik tedavi ve robotik fizik tedavi programı, diğer 3 günü de evde internet vasıtası ile bağlanarak online fizik tedavi olacak şekilde hibrid olarak uygulanabilir. Böylece hasta tedavisine aksatmadan devam edebilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir