‘İzsiz cerrahi jinekolojik ameliyatlarda daha hızlı iyileşme sağlıyor’

Vajinadan laparoskopi yapılıyor

vNOTES yöntemi, günümüzde jinekolojik ameliyatlarda tercih edilen, izsiz bir cerrahi yöntemi. Bu teknik ile karından delikler açılarak yapılan laparoskopi yerine; vajen yolundan özel bir alet kullanarak laparoskopi uygulanıyor.

Uluslararası kılavuzlara göre jinekolojik ameliyatlarda ilk tercih edilmesi gereken cerrahi tipinin vajinal cerrahiler olduğunu ifade eden VM Medical Park Maltepe Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa; “Ancak maalesef vajinal cerrahilerin oranı yıllar geçtikçe azalmaktadır. Bunun başlıca sebebi, her türlü ameliyatın vajinal yoldan yapılamaması, belirli bir miktarda sarkma gerektirmesi, yumurtalıklara ve tüplere ulaşmanın daha zor olması, tüm kadın organlarına ulaşmanın ve görüşün kısıtlılığı, kanama ihtimalinin daha fazla olması ve çok tecrübe gerektirmesidir. Bu yüzden son 10 yılda laparoskopi, vajinal cerrahilere göre çok daha fazla tercih edilir olmuştur” diye konuştu.

Kapalı (laparoskopik) ameliyatların açık (laparotomi) ameliyatlara üstünlüğünün tıpta kabul edilen bir gerçek olduğunu belirten Yassa, “Örneğin, bir rahim alma ameliyatında kapalı yöntemde açığa göre çok daha az iz kalır, daha az kanama olur, daha az ağrı olur. Hasta günlük yaşamına daha kısa vakitte geri döner” dedi.

Diğer yöntemlerden farkı ne?

Son yıllarda cerrahideki en önemli gelişmelerden birinin vNOTES cerrahisinin uygulanmaya başlanması olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Murat Yassa, şu bilgileri paylaştı:

vNOTES (doğal açıklık endoskopik cerrahiler) yöntemi; ‘vajinal’ ve ‘laparoskopi’ yöntemini birleştirmiştir. Bu yönüyle en güncel ve en teknolojik cerrahi yöntemlerden biridir. Karından değil, vajinadan laparoskopi yapılarak jinekolojik ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Vajinadan yaklaşık 3 cm’lik bir kesi yapılmaktadır ve özel bir giriş cihazı yardımıyla standart laparoskopi çubukları kullanılmaktadır. vNOTES yönteminde pür vajinal cerrahilere göre daha kolay şekilde yumurtalık ve tüplere ulaşılabilmektedir.

  • Laparoskopiye kıyasla; hastalar çok daha az ağrı duyar.
  • Hastalar günlük yaşamlarına çok daha kısa sürede geri dönebilirler.
  • Hastaların ameliyat sonrası memnuniyet oranları çok daha yüksektir.
  • Hastaların karnında hiç bir iz yoktur, böylece laparoskopiye göre daha iyi kozmetik sonuçlar sunmaktadır.

Pek çok jinekolojik ameliyatta uygulanabiliyor

vNOTES yöntemi pek çok jinekolojik ameliyatta tercih edilmektedir. Bunlar arasında; rahim alma, rahim sarkması, tüp alma, tüp bağlama, tüplerin açık olup olmadığının değerlendirilmesi, dış gebelik ameliyatı, yumurtalık kisti, dermoid kisti, tanısal kanser ameliyatlarından önce değerlendirme var.

Kimlere tavsiye edilmiyor?

Derin endometriozis (çikolata kisti), tubaovaryan apse ve gebelik durumlarında yöntem uygulanamıyor. Bazı durumlarda ise öncelik taşıyor:

  • Kozmetik sebeplerle karnında iz istemeyen kadınlar.
  • Ameliyat sonrası ağrıya dayanamayanlar.
  • Ameliyat sonrasında istirahat ve nekahet dönemi için uzun süreye sahip olamayanlar

Obez hastalarda da tercih ediliyor

Obez hastalarda laparoskopiye göre çok daha faydalıdır. Tekrarlı sezaryenler geçirmiş olmak vNOTES’u zorlaştırsa da, kesinlikle engel değildir. Bir kez vNOTES ameliyatı olan kadın, bir vNOTES cerrahisi daha geçirebilmektedir. Basit endometrioziste vNOTES yöntemi uygulanabilmektedir. vNOTES yöntemi için rahimde sarkma şart değildir. Hiç doğum yapmamış ve rahminde sarkma olmayanlara da yapılabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir