Çocuklarda düşük efor kapasitesi kalp hastalığı habercisi olabilir

Giderek yaygınlaşan önemli bir sorun!

Sokaklardaki aktivitelerin azalması, televizyon ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler, ellerden düşmeyen akıllı telefonlar… Tüm bu etkenler son yıllarda çocuklarda düşük efor kapasitesinin giderek yaygınlaşmasına neden oldu. Aktivitelerde çabuk yorulan, nefes nefese kalan, birkaç basamak merdiven çıkmakta dahi zorlanan çocukların oranı çoğaldı.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuğçin Bora Polat; “Efor kapasitesi düşüklüğünde öncelikle kalp hastalıkları ekarte edilmelidir. Çocuğun kalbinde sorun yoksa mutlaka ‘hareketsizlik’ sorgulanmalı ve önlem alınmalıdır. Hareketsizlik nedeniyle gelişen obezite; diyabet, karaciğer yağlanması, hipertansiyon ile diğer kalp hastalıklarını beraberinde getirebiliyor” diyor.

Bu belirtiler varsa dikkat!

Çocukluk çağında efor kapasitesi yaş grubuna göre değişiklik gösteriyor. Düşük efor kapasitesi de yenidoğanda ve süt çocuklarında en sık beslenme sürecinde belirti veriyor. Beslenirken yorulma, terleme ve nefes nefese kalma, tipik belirtilerini oluşturuyor. Oyun çağındaki çocuklarda (3 yaş sonrası) aktivitelerde zorlanma ve buna bağlı olarak oyuna katılmama; efor kapasitesi düşüklüğüne işaret edebiliyor. Bu çocukların da efor kapasiteleri açısından sorgulanmaları büyük önem taşıyor. 

Hareketsiz çocuklar kalp hastası adayı

Düzenli bir spor yapmak ve hareketli bir yaşam her yaş grubunda çok önemlidir. Bunun nedeni ise metabolizmanın hızını belirleyen en önemli faktörün hareket olması. Hareketsiz yaşam düşük eforu ve düşük efor da kısır döngü içerisinde hareketsizliği tetikliyor. Metabolizma hızının düşmesi sonucu da erken ergenlik ve böylece boy kısalığı gibi önemli sorunlar gelişebiliyor. Ayrıca aşırı kilo alımı ve buna bağlı olarak diyabet, tansiyon ile kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık problemleri tetiklenebiliyor.

Düzenli spor çok önemli!

Düşük efor sorunu yaşayan çocukların düzenli spor yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri; başta kalp olmak üzere pek çok önemli hastalığın önlenmesinde etkili. Günümüz koşullarında oyun çağındaki çocuklarda oyun parkları ve kreş aktiviteleri faydalı olabiliyor. Daha büyük çocuklarda da spor okulları ve bireysel aktiviteler büyük yarar sağlıyor.

Efor testleri yol gösteriyor

Spor aktiviteleri için değerlendirilen bazı çocukların hareketsiz yaşam sürmeleri nedeniyle merdiven çıkarken bile zorlanabildiklerini görüyoruz. Düşük efor kapasitesine sahip çocukların futbol ve basketbol gibi yarışmalı sporlarda zorlanıp; yarıda bırakmaları mümkün. Spor aktivitelerinin devam etmesi için bu çocuklara koşu, yüzme ve bisiklet gibi daha hafif sporlar önerilmeli. Efor testi de çocukları uygun spor dallarına yönlendirmemiz konusunda  oluyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir