Besin alerjileri gelecek nesilleri de tehdit ediyor!

Doğadaki tüm besinler alerji yapabiliyor

Çocuklarda besin alerjileri şikayetleri giderek artıyor. Bugün her 17 çocuktan birinde besin alerjisine rastlanıyor.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban; hastalığın genetik geçişle seyretmesi ve ömür boyu devam etmesinin gelecek nesiller açısından da önem taşıdığını söyledi.

Besin alerji belirtileri, çocukların yaşlarına göre farklı belirtilerle seyrediyor. Bu belirtiler, farklı hastalıklarla da benzerlik taşıdığı için ailelerin dikkatli olması gerekiyor.

Yumurta ve süt küçük çocuklarda en sık karşılaştığımız alerjik besinlerdir. Çocuklar büyümeye başladıkça buğday, soya, kabuklu yemişler, kabuklu deniz ürünleri ve balık alerjisine daha sık ortaya çıkıyor.

Alerjik reaksiyonda genellikle bir alerjik tetikleyicinin vardır. Örneğin yumurtaya alerjisi olan bir çocukta belirtiler yumurta yedikten sonra ortaya çıkar. Ayrıca, atopik dermatit, eklem yerleri, boyun ense gibi vücudun belli yerlerini tutar. Döküntünün şekli ve yeri itibariyle hekimler tarafından kolaylıkla ayırt edilebilir.

Şikayetler çocuğun yaşına göre değişiyor

Bebekliğin ilk dönemlerinde, mukuslu veya kanlı-mukuslu dışkılama, kusma, hazımsızlık ile giden bağırsak şikayetleri görülebilmektedir. Ciltte kuruluk-kaşıntı-döküntü ile seyreden egzama; kabarık-kaşıntılı kırmızı ürtiker bulguları olmaktadır. Daha büyük bebeklerle ve erken çocukluk döneminde ise sık hastalanmalar, bronşit ve bronşiyolit ön plandadır. Ayrıca öksürük, hırıltılı solurum, tekrar eden kulak iltihapları, burun tıkanıklığı gibi solunum yolu şikayetleri vardır. Daha büyük çocuklarda ise gözlerde kaşıntı, bulanıklık, yaşarma gibi alerjik göz nezlesi ve sık hapşırma, burun kaşıntısı, burun akıntısı gibi alerjik nezle belirtileri gözlenmektedir.

Özellikle belli şikayetler tekrar etmeye ediyorsa ve bunları açıklayacak başka bir sebep yoksa hekime başvurulmalıdır. Ancak şikayetler çok yoğunsa, nefes darlıkları, bayılma, vücutta şişme, anaflaksi, aşırı huzursuzluk, yoğun kusma, kilo alamama varsa hemen yardım alınmalıdır.

Çocuğun çevresindekiler mutlaka bilgilendirilmeli

Besin alerjilerinde ani gelişen, şiddetli ve tüm vücudun aynı anda tepki vermesine neden olan anaflaksiyi önlemek için çok dikkatli olmak gerekiyor.

Hiç istemediğimiz bu tablonun oluşmasını önlemek için öncelikle alerjiye neden olacak besinlerin kesinlikte tüketilmemesi gerekiyor. Bunun için de tüketilen tüm ürünlerin içeriklerini okuyun. Dışarıda yemek yenecekse içinde neler olduğunu sorgulayın. Çocuğun çevresindeki herkes konuyla ilgili bilgilendirilmeli.

Yükleme testleri hala altın standart!

Alerji testlerinde çocuklarda pozitif sonuç çıkmaması, ailelerin kafasını karıştırabiliyor. Yükleme testleri, tüm besin alerjilerini ortaya çıkaran altın standarttır. Alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında iki farklı mekanizma var ve bu test sonuçlarını etkiliyor. Bunlardan ilki İmmunglobulin E aracılıklı alerjik hastalıklar ki, bunlar testlerde ortaya çıkabiliyor. Deri ya da kan testleriyle bu grup tespit edilebiliyor. Testler için bir yaş sınırlamamız yok. Elbette yüzde 100 doğruluk diye bir şey söylemek mümkün değil. Eğer hastalık varsa sonuç çıkacaktır.

İkincisi ise non immunglobilin E aracılıklı dediğimiz mekanizma. Bu kan ve deri testlerinde çıkmıyor. Çünkü biz testlerde immunglobilin E miktarını ölçüyoruz. Bunlar Ig E aracılıklı olmadığı için testlerde de tespit edemiyoruz. Besin alerjilerinin bir kısmı da bu grupta olduğu için test yapıldığı zaman alerji yokmuş gibi çıkabilmektedir. Ancak çocuk bir besine hep aynı reaksiyonu veriyorsa alerji var demektir. Bu nedenle tanıyı klasik deride ve kanda baktığımız alerji testleriyle tespit edemiyorsak; bir süre besini elimine ettikten sonra yaptığımız yükleme testleriyle koyabiliyoruz. Bu testler yüzde 100’e yakın güvenilir sonuçlar veren altın standart testlerdir ve hiçbir test yükleme testinin önüne geçmez.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir