Basit diş ağrılarından kurtulmak için evde yapılacak uygulamalar

Diş ağrısının birçok farklı nedeni olabiliyor

Diş ağrısı ile oluşan şikayetler ve belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Ağrı, bazı kişilerde aralıklı, bazı kişilerde ise sürekli devam  edebiliyor. Hafif düzeydeki diş ağrısında tuzlu su gargarası gibi basit önlemler ağrıyı ortadan kaldırabiliyor. Ciddi hastalıklara bağlı diş ağrısında mutlaka bir diş hekimine başvurulmalı.

Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Diş ağrısı asla ihmal edilmemeli. Diş ağrısıyla birlikte ateş, ısırma veya çiğneme sırasındaki keskin bir ağrı, diş çevresinde rahatsızlık ve hassasiyet, soğuk ve sıcak içeceklere karşı ağrı veya hassasiyet gibi belirtiler olabiliyor” dedi.

Dt. Arzu Tekkeli, basit diş ağrılarından kurtulmanın yollarını anlattı

Tuzlu su gargarası

Diş ağrısı şikayeti olan birçok insan, bu durumun kontrolü için ilk olarak tuzlu su ile gargara yapmayı tercih eder. Tuzlu su doğal bir dezenfektan olup aynı zamanda diş aralarında bulunan gıda artıklarının da temizlenmesine yardımcı olur. Tuzlu su ile gargara sırasında ağız içerisinde bulunan yaralardaki inflamasyonun azaltılması sağlanabilir. Bu uygulama için bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz atılması ile hazırlanan karışımla gargara yapılması yeterlidir.

Soğuk uygulamalar

Ağrı bölgesine yapılacak soğuk uygulamalar özellikle altta yatan nedenin travma olduğu hallerde etkilidir. Soğuk uygulamalar sırasında  bölgedeki kan damarları ısı azalmasına bağlı olarak daralır. Bu sayede ağrı hissinde de bir miktar azalma meydana gelir.

Sarımsak

Diş üzerinde plak oluşumuna neden olan zararlı bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. Ağrı hissinin hafiflemesini etkiliyor. Sarımsak, rendelenerek veya ezilerek macun kıvamına getirilmektedir. Ardından etkilenen bölge üzerine sürülmektedir. Bazı kişiler direkt olarak çiğ sarımsağı etkilenen dişler arasında çiğnemeyi de tercih edebilmektedir.

Karanfil

Karanfil, sarımsak gibi uzun yıllardır diş ağrısına karşı başvurulan bir diğer doğal uygulama. Karanfilin içerisinde yer alan yağ, ağrı hissinin kontrolünde ve o bölgedeki inflamasyonun azalmasına katkı sağlayabilmektedir.

Kekik

Kekik, oldukça güçlü antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olan bir diğer bitkidir. Bu uygulamaların bitkilerin yağı ile yapılması halinde su ile seyreltilerek; bir pamukla etkilenen bölgeye uygulanması gerektiği unutulmamalı. Kekik yağı aynı zamanda bir bardak suya bir damla olacak şekilde damlatılarak; gargara şeklinde de kullanılabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir