Karın germe ameliyatı için uygun bir aday mısınız?

Karın germe vücuda biçim vermeyi amaçlayan bir ameliyat

Son yıllarda popülerleşen karın germe ameliyatları kalıcı sonuç sağlıyor mu? Ameliyat sonrası iyileşme ne kadar zaman alıyor ve operasyon kilo verdiriyor mu?

Karın germe ameliyatıyla ilgili merak ettiklerimizi Clinic Arts Estetik Kliniği’nden Op. Dr. Metin Kerem’e sorduk.

Karın germe için uygun adayları nasıl tarif edersiniz?

Karın germe için uygun adaylar genellikle karnında yağ fazlalığıyla birlikte cilt gevşekliği de olan hastalardır. Ya da yağ fazlası alındıktan sonra ortaya bir cilt gevşekliği çıkması beklenen hastalardır. Bu iki hasta grubunda genellikle karın tedavisini, yağ alımı/liposuction ile sınırlı tutmayıp; mini ya da tam bir karın germe de eklenebilmektedir.

Genellikle gebelik sonrasında çatlakları olan, karnında hafif sarkmalar gelişen hastaların büyük çoğunluğu karın germe adayıdır. Hasta seçimini yaparken hastanın aşırı kilolu olmamasında fayda var. Çünkü hasta normal kilosuna ne kadar yakınken bu ameliyatı olursa, sonuç o kadar kaliteli oluyor.

Hangisi daha etkili, karın germe mi, liposuction mı?

Bu kararı verirken karındaki gevşekliğe bakılmaktadır. Eğer karında, deriyle beraber yağlanma varsa ve özellikle gebelik sonrasında çatlaklar ve gevşeklik söz konusuysa; bu karın çok büyük ihtimalle karın germe dışında toparlamayacak demektir. Maalesef karın germe iz bırakan bir ameliyat. Sezaryen izi hizasında boydan boya tüm karnı kateden bir iz bırakıyor. Normal yara iyileşmesi olan bir hastada, bu iz ilk birkaç ay can sıkıcı görünebilirken, birinci/ikinci yıldan itibaren neredeyse görmek çok zor oluyor. Bunun karşılığında da sıkı bir karın sahibi olmuş oluyoruz.

Günümüzdeki modernleşmiş karın germe teknikleriyle, karındaki hatları çıkarmak mümkün, Özellikle büyük miktarda kilo vermiş hastalarda, karın çizgileri doğru şekilde yerleştirdiğinde, gevşeklik ve sarkıklık ortadan kalkıyor.

Sadece liposuction ameliyatını kimlere yapıyorsunuz?

Karnında sarkıklık ve gevşeklik olmayan, sadece fazla yağlanması bulunan, cildi gergin hastalarda liposuction tercih edilmektedir. Bu hastalarda alttaki yağı kapalı bir şekilde, liposuction’la aldığımız zaman zaten sorun büyük ölçüde çözülmektedir.  Zannedilenin aksine, aşırı şişman bir karına, tek başına liposuction yapılıp bırakıldığında; sıkılaşmayı görmek zordur.

Karın germe ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

Ameliyatı takip eden üç haftalık süre zarfında hatta kimi zaman 4 hafta boyunca bir korse kullanmanız gerekiyor. Ve bu korse ameliyattan hemen sonra hastaya giydiriliyor. Ameliyat sonrasında vücudunuzda drenler oluyor. Bu drenler az sıvı gelmeye başladığında çekiliyor. Drenler genellikle ameliyat sonrası 2-3 gün boyunca kalır. Drenleri çektikten sonra günlük hayatınıza dönmek çok daha rahat olacak.

Size verilen ilaçları size gösterildiği şekilde almaya özen gösterin. Bu ilaçlar, olası bir enfeksiyonu ve yara iyileşmesinin gecikmesini engellemektedir. İyileşme döneminde protein ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Yağ ve karbonhidrattan uzak durmaya çalışın.

Karın germe ameliyatı sonrası kilo verilir mi?

Ameliyat henüz çok yeniyken ve bölgede şişlikler varken tartıda ciddi bir fark görmeniz pek mümkün değil. Zaman içerisinde, ödem çözüldükçe tartıda da iyileşme olacaktır. Ancak unutmayalım ki karın germe ve liposuction operasyonları, kilo vermeyi değil, biçim vermeyi amaçlayan ameliyatlardır. Alınan miktar kadar farkı tartıda görmeniz, doğru beslendiğimiz takdirde aşağı yukarı 3-4 ayı bulacaktır.

Ameliyat sonrası komplikasyonları engellemek için hareketli olmanız, hem yara iyileşmeniz açısından hem de bacak ve vücudunuzdaki kan dolaşımınız açısından önemlidir. Sadece ilk bir hafta boyunca ayağa kalkarken ve yürürken belden hafif kırık, öne eğilmiş şekilde yürümen gerekmektedir. Karnınızdaki dikişlerde ciddi bir gerginlik bulunmaktadır. Ve bu gerginliği daha fazla arttırıcı hareketler; geriye doğru yaslanma, o bölgeye yük bindirme, ağır kaldırma gibi hareketlerden uzak durmalısınız. Belden kıvrık pozisyonu uyurken de korumanız gerektmektedir. Yatış pozisyonunuz sırt üstü ve belden kırık şekilde olmalı.

Bu süre zarfında, çevrenizde bir refakatçi olmasında fayda var.  Korse süresi bittikten sonra, artık hareketlerinizi daha da normale döndürebilirsiniz. Karnınızdaki ağrı, aşağı yukarı bir hafta içerisinde kaybolacaktır. Spor yapmaya 1 ay kadar ara vermelisiniz. Bir aydan sonra öncelikle hafif kardiyo egzersizlerine, hafif koşu ve yürüyüşle başlayabilirsiniz. Ameliyattan 2 ay sonra aktif spor yapmaya geri dönebilirsiniz.

Karın germe sonrası şişlikler ne zaman geçer?

Karın germe sonrası şişliklerin büyük bir kısmı yaklaşık 2 hafta civarında iner. Kabaca söylemek gerekirse, ameliyat sonrası oluşan şişliğin yüzde 50’si birinci ayın sonunda iner.  Ama geri kalan yüzde 50’si, sonraki 11 ay içerisinde yavaş yavaş iner. Karın germe sonrası şişliğin tamamen bittiği, oradaki dokuların tamamen normale döndüğü süre aşağı yukarı 1 yıl gibi bir süredir.

Karın germe ameliyatından sonra nasıl bir iz kalır?

Karnın bir kenarından başlayıp, tam pubik bölgesi hizasının üzerinden diğer tarafa kadar uzun bir yatay iz kalması söz konusudur. Bu ameliyatta, göbek deliğinin de yerini değiştiği için göbek deliği çevresinde de minik bir iz vardır. Genellikle karındaki iz, bikininin altında kalır. Göbek deliği etrafındaki izleri de doğru bir göbek deliği tekniği ile gizlemek mümkündür. Maalesef, bu operasyonun başka bir alternatifi yok. Karın germeye ihtiyacı olacak gevşeklikteki bir hastanın, o dümdüz karnı elde edebilmesi için bu izi kabul etmesi gerekiyor.

Doğum sonrası karın germe ameliyatı için ideal zaman nedir?

Doğum sonrası karın germe ameliyatını yapmak 3 temel kriter var. 1-Doğum üzerinden en az 6 ay geçmiş olmalı. 2-Anne emzirmiyor olmalı. 3-Son 3 aydır kilo sabitlenmiş olmalı. Yani doğum kilolarını verdikten sonra, en az 3 aylık bir sabit kilo dönemini takiben bu ameliyatı yapmak gerekir. Tabii ki bu şartların üçünü birden sağlayabilmek en ideali. Ama durumun aciliyeti cerrah tarafından değerlendirilerek, bu ameliyata karar vermek mümkün.

Karın germe ameliyatından sonra iyileşme ne kadar sürer?

Karın germe ameliyatından sonra iyileşme, kabaca 2 hafta sürer. 2 haftalık bir sürenin sonunda, yaralar iyileşmiş ve şişliklerin bir kısmı iyileşmiş olur. Ancak hastanın ağırlık kaldırmasına ve ağır egzersiz yapmasına izin verilmez. Üçüncü haftadan sonra hafif kardiyo egzersizlerine başlayabilirsiniz. Plank, mekik ya da diğer karın egzersizlerini yapabilmek için 2 ay beklemeniz gerekir.

Biçimsel olarak karın germe operasyonunun sonucunun oturması yaklaşık 1 yıl alır. Özellikle yara izinin yakınındaki şişlikler en son iner.  Yukarıdan aşağı doğru şişliklerde inme söz konusu olur ve en son halini 1 yılda alır. Fakat normal günlük aktivitelere dönmek aşağı yukarı 2 hafta gibi bir süredir. 2 hafta sonra hasta işinin başına dönebilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir