Johnson & Johnson Türkiye’den Kızılay’a Covid-19 bağışı

Johnson & Johnson 18 bin sağlık çalışanı için bağış yaptı 

COVID-19 ile mücadele kapsamında, Johnson & Johnson Vakfı, Türk Kızılay’a 200 bin dolar tutarında bağışta bulundu. Bağış, pandeminin yayılımını sınırlandırmak ve sağlık sistemine yardımcı olmak amacıyla, ön cephede görev yapan yaklaşık 18 bin sağlık çalışanına kişisel koruyucu ekipman sağlanması için kullanılacak.

Johnson & Johnson’ın ilaç şirketi Janssen Türkiye’nin Genel Müdürü Demet Russ ile Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bağış için düzenlenen protokol çerçevesinde bir araya geldi.

Janssen Türkiye Genel Müdürü Demet Russ, protokol toplantısında şunları söyledi:

“Geçmişte nasıl Ebola epidemisine çözüm için hızla aşı geliştirdiysek, bugün de COVID-19 pandemisine çözüm üretmek için tüm kaynaklarımızı hiç vakit kaybetmeden seferber ederek harekete geçtik. Koruyucu aşı adayımızı geliştirme çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. 2021 yılında 1 milyar doz aşıyı toplum sağlığının hizmetine sunabilme hedefimize her gün bir adım daha yaklaşıyoruz ve gerçekten çok heyecanlıyız. Bu amaçla da yine üretim kapasitemizi ve yatırımlarımızın ölçeğini artırıyoruz.

‘Global çapta 50 milyon dolar bağışta bulunduk’

Son 20 yıl içinde antiviral ilaçlar, aşı araştırma ve geliştirme çalışmaları ile bunlara yönelik üretim kapasitelerine milyarlarca dolar yatırım yaptık. Bugün COVID-19 aşımızı geliştirirken, geçmişteki deneyimlerimizden güç alıyoruz. Aynı zamanda, topluma karşı sorumluluğumuzu da güçlü bir şekilde yerine getirmeye devam ediyoruz. Bu yöndeki kararlılığımızın, şirket olarak her zaman önceliğimiz olduğunu gururla ifade etmek isterim. Bu sorumlulukla, Johnson & Johnson olarak pandemiyle mücadele eden sağlık çalışanlarını desteklemek için global çapta 50 milyon dolar bağışta bulunduk. Ülkemizde de COVID-19 ile mücadeleye yönelik toplam 4 milyon TL bağış yaptık.

Sağlık çalışanlarının virüsten korunması, pandemiyle mücadelede kritik önem taşıyor. Büyük fedakârlıklarla görevlerini devam ettiriyorlar ve hepimizin desteğine ihtiyaçları var. Pandemi sürecinde de insan sağlığı için değerli çalışmalar yürüten Türk Kızılay ile bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin, toplum olarak pandemi savaşında galip gelmemiz için önemli bir adım olacağına inanıyorum.

Tüm bunların yanısıra özellikle altını çizmek isterim ki virüsten korunmaya yönelik en etkili önlemleri, kuşkusuz toplumu oluşturan bireyler alacaktır. Hepimiz, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği 14 kurala dikkat ederek, maske, fiziksel mesafe ve temizliği önceliklendirerek pandemiyle mücadeleye en büyük katkıyı sağlamış olacağız.”

‘İhtiyaç doğrultusunda hastanelere kitler gönderiyoruz’

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da yapılan bağışla ilgili olarak, “Türk Kızılay’ın temel kuruluş amacı ayrım gözetmeksizin dünyanın her yerinde insan ıstırabını dindirmektir. Bu vizyondan hareketle, yeni tip koronavirüsün başladığı andan bugüne gerek ülkemizde gerek dünyanın farklı coğrafyalarında yoğun bir mücadele veriyoruz. Bu noktada mücadeleyi en ön safta sürdüren ve en çok fedakârlık gösteren gruplarımızdan olan değerli sağlık çalışanlarımız için elimizden gelen her türlü desteği vermek için çabalıyoruz. İhtiyaç doğrultusunda hastanelere, içerisinde maske, dezenfektan, siperlik, cerrahi tulum, eldiven, cerrahi gözlük gibi kişisel koruyucu ekipmanların bulunduğu kitler gönderiyoruz. Tabii tüm bu yardımlarımızı hayırsever bağışçılarımızın desteğiyle yapıyoruz. Tıbbi malzeme ve ilaç üretimi alanlarında dünya liderlerinden biri olan Johnson & Johnson Grubu’na bu anlamlı bağışlarından ötürü teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir