Kalp yetmezliği sorunlarının tedavisi için çalışmalar başladı

BUBA Ventures sağlık yatırımlarına hız verdi

BUBA Ventures’ın sağlık yatırımı olan Hasbiotech, orijinal ilaç geliştirme amaçlı ilk resmi klinik deney çalışmalarına başladı. Hasbiotech, kalp krizi sonrasında oluşan kalp kası kaybını yüzde 98 oranında onaran tedaviyi geliştirmeyi hedefliyor. İlacın faz çalışmaları Avrupa’daki klinik geliştirme laboratuvarlarıyla iş birliği ile tamamlanacak.

Timuçin Bilgör

BUBA Ventures Başkanı Timuçin Bilgör, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Kriz sonrasında en büyük sorun, kalp kası kaybının düzelmemesi ve kısa süre sonra yetmezlik oluşması. Türkiye, 50 yaş altı kalp krizinden ölüm sıklığı açısından Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Küba biyoteknoloji şirketi CIGB ile Hasbiotech’in ortaklaşa gerçekleştirecekleri klinik çalışmalar neticesinde, Akut Koroner Sendrom (AKS) sonrası yetmezlik sorunlarının tedavi edilebileceğini düşünüyorum. Tüm klinik çalışmalar Avrupa’da EU GMP sertifikalı tesislerde üretilen ürünler ile Avrupa Genelgeleri’ne uyumlu olarak gerçekleştirilecek.”

Bilgör, orijinal moleküle 5 milyon dolar yatırım yaptıklarını, önümüzdeki 3 sene içerisinde bu rakamı 30 milyon dolara çıkarmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir