Kanser COVID-19 enfeksiyonu riskini artıran hastalıklardan

Kanser hastaları nelere dikkat etmeli?

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rejin Kebudi, COVID-19 salgınından kanser hastalarının olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulundu:

Kanser, dünyanın en önemli sağlık sorunlarının başlarında yer almaktadır. Erişkinlerde, sigara, sağlıksız beslenme ve enfeksiyonlar her yıl yaklaşık 4 milyon kanser olgusunun gelişiminden sorumlu faktörlerdir. Sigaradan uzak durmak, bol lifli gıdalar, meyve ve sebzeyi de içeren sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz,  aşırı kilo almama bazı kanserlerin gelişimini önlemede önemli rol oynar. Çocukluk çağı kanserlerinde ise erişkinlerdeki gibi yerleşmiş tarama testleri yoktur, çocuklarda kanseri düşündürebilecek bulgu ve belirtilerin bilinmesi ve erken tanı çok önemlidir.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 2-3 bin çocuk kanser tanısı almaktadır. Kanser tanı ve tedavisinde kaydedilen önemli gelişmeler sonucunda, günümüzde çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık yüzde 70’i tamamen iyileşebilmektedir. Çocuk hastaların erken tanı alabilmesi için bulgu ve belirtilerin bilinmesi, bunların tam teşekküllü onkoloji merkezlerinde tedavisi çok önemlidir.

Enfeksiyonlara daha yatkınlar

Bugünlerde COVID-19 pandemisi ile karşı karşıyayız. Kanser, COVID-19 enfeksiyonu riskini artıran hastalıklardandır. Kanser tedavisi (kemoterapi, radyoterapi, kök hücre nakli, immünoterapi) gören veya yakın zamanda tedavisi bitmiş olan gerek erişkin, gerek çocuk hastalar bağışıklık sistemleri baskılandığından enfeksiyona duyarlıdırlar. Hem hastalar, hem aileleri, hem de sağlık çalışanları başta el yıkama olmak üzere kişisel korunma önlemlerine azami ölçüde dikkat etmelidir. Sağlık hizmeti sunumu sırasında sağlık personelinin kişisel korunma önlemlerine uyması, yapılacak müdahalenin özelliğine göre gerekli diğer kişisel koruyucu ekipmanların (önlük, tıbbi maske, gözlük/yüz koruyucu, eldiven) kullanmalıdırlar. Kanser hastalarıyla uğraşan hekim ve sağlık personelinin, COVID enfeksiyonu servislerinde çalıştırılmaması önerilir.

Kanserli çocukları takip ve tedavi süreçlerinde COVID-19 enfeksiyonundan korumada Sağlık Bakanlığının önerileri, ulusal ve uluslararası kılavuzlar güncel olarak takip edilmeli, bu önerilere göre hareket edilmelidir.

Kontroller ertelenebilir

Çocukluk kanserlerinin birçoğu tedaviyle şifa bulabildiğinden, yeni tanı alan, aktif tedavi gören hastaların tedavilerinin devamı önerilir. Tedavisi bitmiş, düzenli izlemde olan hastaların yakınmaları yoksa hastane kontrolleri, sağlık ekibi ile konuşularak ertelenebilir. Tüm bireylerin mecburi bir neden olmadıkça evde kalmaları, el yıkama başta olmak üzere temizlik kurallarına dikkat etmeleri, kişilerin birbirinden en az 1 metre uzakta durmaları önerilir. Hastaların ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi yakınmaları olduğunda, hastanenin ilgili birimlerine başvurmaları önemlidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir