Karlı ve buzlu zeminde yürürken nelere dikkat etmelisiniz?

Güvenli yürümenin kuralları

Türkiye’nin pek çok bölgesinde yoğun kar yağışı ve buzlanma var. Dışarıya çıkarken bazı önlemler almak, genel sağlığımızı korumak açısından önemli.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. R. Gökhan Ulusoy; 10 güvenlik uyarısında bulundu:

  • Karlı zemindeki ıslaklık, kayganlık ve buzlanmadan korunmak için yeri iyi tutan, sıkı ve güvenli basan ayakkabılar giyin. Özellikle düz tabanlı ayakkabılardan kaçının.
  • Yavaş adımlarla kısa adımlar atın.
  • Ayaklarınızı hafifçe dışa doğru çevirin, dizlerinizi bükülü tutun.
  • Merdivenleri kullanırken mutlaka tırabzanlardan tutun.
  • Ellerinizin cebinizde olması kayma durumunda dengenizi bulmanızı engeller. Ellerinizi korumak için eldiven kullanın. Kayma halinde kollarınızı yanlara doğru hızlıca açmak, dengeyi düzeltebilmektedir.
  • Dikkatiniz dağınık yürümeyin; cep telefonlarınıza bakmaktan kaçının.
  • Islak gibi görünen kaldırım aslında siyah buz olabilir. Dikkatli yaklaşın. Sadece birkaç derecelik bir sıcaklık düşüşü, bölgenin yeniden donmasına neden olarak yüzeyleri özellikle kaygan hale getirebilmektedir.
  • Kayma yaparsanız, özellikle ağrılı ve iyileşmesi yavaş olabilen kuyruk sokumu kemiğiniz üzerine düşmekten kaçının. Kontrol edebiliyorsanız, vücudunuzun etli bir kısmına, örneğin yan tarafınıza düşmek en iyisidir.
  • Yarı kapalı alanlardan geçerken yürüdüğünüz yerden yukarı doğru bakarak kontrol edin ve neyin altında yürüdüğünüzden emin olun. Çatı, ve tente gibi alanlarda biriken karların oluşturduğu buz sarkıtları yaralanmalara yol açmaktadır.
  • Kapalı alanlara giriş yaparken dikkatli olun. Sizden önce girenler, alanı ıslak ve kaygan hale getirmektedir. Özenli ve kontrollü basın. Bina içindeki pürüzsüz zeminin kaymanıza neden olabileceğini unutmayın.

Düşme sonrası burkulma veya kırıklar olabilir

Bağlarınız, kemiği kemiğe bağlayan ve eklemlerinizi yerinde tutan sert, elastik benzeri bantlardır. Bir burkulma, bağın liflerinin yırtılmasından kaynaklanan bir yaralanmadır. Bağ kısmen veya tamamen yırtılabilmektedir. Ayak bileği burkulmaları en sık görülen burkulma türüdür. Burkulan bağlar genellikle hızla şişer ve ağrılıdır.

Yaralanmadan sonra mümkün olan en kısa sürede soğuk uygulama yapın ve ilk 48 saat boyunca veya şişlik düzelene kadar 2-3 saatte 1 defa 10-15 dk süreyle cildi koruyarak buz uygulamaya devam edin. Buz uygularken, doku hasarına neden olabileceğinden çok uzun süre kullanmamaya dikkat edin.

Şişmeyi önlemeye veya sınırlamaya yardımcı olmak için yaralı uzvunuzu mümkün olduğunca kalp seviyesi üzerine kaldırın.

İlk müdahale sonrası mutlaka doktorunuza görünün

Kırık, kemiğin bütünlüğünün bozulması durumudur. Kırıklar açık veya kapalı olabilmektedir. Düşme sonrası etkilenen bölgede şiddetli ağrı, deformite olması kırık anlamına gelebilmektedir. Etkilenen bölgeyi sabitleyin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir