Kışı ‘turp gibi’ geçirmek için neden turp tüketmelisiniz?

Vitamin, mineral ve antioksidan deposu turp!

İçerdiği çok sayıda vitamin ve mineralle kış aylarının sağlık deposu olan turp; kışı ‘turp gibi’ geçirmemize de katkı sağlıyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Uzunoğlu, günde bir orta boy turp tüketerek, günlük C vitamini ihtiyacınızın dörtte birini karşılayabileceğinizi belirtti:

Turp; antioksidan, çinko, demir, magnezyum, E, A, C, K ve B6 vitaminleri yönünden zengin. Kış mevsiminde bağışıklığınızı güçlendirerek sizi hastalıklara karşı koruyacaktır. Yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde vücut direncinizi artıracak; virüs ve mikroplarla daha iyi savaşmanızı sağlayacaktır. Buna karşın gastrit, ülser gibi sindirim sistemi problemi veya gaz-şişkinlik şikayeti yaşayan kişilerin tüketmemesi önerilir. Kan sulandırıcı ilaç kullananların da seyrek tüketmesi önerilmektedir.

Yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde vücut direncini artırıyor; virüs ve mikroplarla daha iyi savaşmanızı sağlıyor.

Bağırsak faaliyetlerini düzenliyor

Yetersiz su tüketimi ve liften fakir beslenme sonucu kabızlık gelişebiliyor. İçerdiği su ve liften zengin yapısı sayesinde sindirim problemlerine karşı fayda sağlıyor. Bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Kansere karşı savaşıyor

Antioksidan kapasitesi yüksek olan turp; içerdiği flavonoidler sayesinde vücutta oluşabilecek kanserli hücrelere karşı savaşıyor ve vücudu koruyor. Özellikle kırmızı turp sülfürlü bileşiklerden zengin yapısıyla hücre hasarlarını önlemeye katkı sağlıyor.

Kalbi koruyor

Bilimsel çalışmalar; turpun potasyumdan zengin yapısıyla yüksek kan basıncını düşürmede etkili olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle kırmızı içerdiği yüksek antosiyanin içeriğiyle kalp dostudur. Antosiyaninler vücutta antioksidan etki gösterir ve serbest radikallerle savaşır. Düşük kolesterol ve yüksek lif içeriğiyle kolesterol değerlerini düşürmede etki sağlamaktadır.

Kilo kontrolü sağlıyor

Düşük kalori ve yüksek lif içeriği sayesinde uzun süre tokluk sağlayan turp; doygunluğu artırarak kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Ayrıca çorba ve salatalarla daha yüksek hacimde düşük kalorili öğün seçenekleri oluşturabilirsiniz.

Karaciğeri kuvvetlendiriyor

Sülfürlü bileşiklerden zengin yapısıyla vücutta antioksidan sistemlerin çalışmasını destekler. Bu sistemde önemli rolü bulunan karaciğere destek sağlar, karaciğeri kuvvetlendirir.

Cildi besliyor

Cilt sağlığı için çok önemli bir vitamin olan C vitamini, ciltteki kırışıklıkların en aza indirgenmesinde ve cilt pürüzsüzlüğünde kilit rol oynuyor. Turp C vitamini yönünden çok zengin bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Her gün 1 adet orta boy turp tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 25’ini karşılayabilirsiniz.

Kan şekerini düzenliyor

Liften zengin yapısıyla kan şekeri dengesini  düzenler. Kan şekerinde oluşabilecek ani dalgalanmaların önüne geçmede önemli rol oynuyor. Düşük glisemik indekse sahip turpla hazırlayacağınız salatalarla C vitamini tüketiminizi artırabilir;  öğünlerinizdeki demir emiliminin de artmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Öksürüğe karşı ballı turp tarifi

Solunum yolundaki mukusun temizlenmesinde antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Yüksek antosiyanin seviyelerine sahip olduğundan vücuttan iltihabı uzaklaştırmada etkilidir. Kür, öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarının azaltılmasında faydalı olmaktadır.

Turpun üst kısmını kesin. İç kısmı oyun ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek, gece boyu bekletin. Her gün 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Daha koyu renkli turpların, beyazlara göre antioksidan değeri daha yüksektir ama hem siyah hem kırmızı ile yapılabilir. 1 yaş altı bebeklerin kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir