Kolajen üretimini destekleyen uygulamalar tercih edilmeli

Kolajen cildin yerçekimine karşı direncini sağlıyor

Yaşa bağlı olarak ciltte meydana gelen gevşeme, sarkma ve çizgilerin en büyük sebebi, vücudun yıllar içinde doğal kolajen üretiminin azalmasıdır. Uzmanlar, bu nedenle cilde uygulanan işlemlerin hem istenen dolgunluğu yaratması hem de kolajen üretimine katkı yapması gerektiğini belirtiyor.

Medikal Estetik Hekimi Özgür Esen Çetiner, ‘Akıllı Dolgu’nun bu iki işlevi aynı anda sağladığını belirtti. Çetiner, bu bilgileri verdi:

Cilt gençleştirme uygulamalarında en önemli noktaların başında kolajen üretimini artırmak gelmektedir. Yaşlanma sürecinde  kolajenin yapısında bozulma ve hasarlanma olmaktadır. Kolajenin kalitesi azalmakta, ciltte gevşeme ve elastikiyet kaybı yaşanmaktadır. Ayrıca yıkılımın fazla olması ve yerine yenisinin üretilememesi nedeniyle duruma müdahale edilmesi gerekmektedir.

Sonuçta yerçekiminin etkisiyle de elmacık kemikleri üzerindeki dolgunluk azalmakta, yanaklarda boşalma ve aşağı doğru sarkma, burun kenarı oluğunda derinleşme, gülme çizgilerinde belirginleşme, dudak üzerinde sigara çizgileri, dudakta büzülme ve ağız kenarında sarkma meydana gelmektedir.

Akıllı dolgunun içeriğinde neler var?

Ellanse Akıllı dolgu, polikarbolaktan içermektedir. Bu maddenin uygulanmasından sonra yapılan çalışmalarda, cilt için çok önemli olan tip1 kolajenin üretimini artırdığı gösterilmiştir. Sonuçta PCL partikülleri tamamen biyo emilime uğradığında, lifting etkisini ve dolgunluğu verecek yeterli miktarda kolajen oluşmaktadır. Yaklaşık 30 yıldan beri cerrahi uygulamalarda dikiş ipi olarak kullanılan kaprolakton, kolajen üreten hücreleri uyararak dokunun yeni  kolajen üretmesine yol açmaktadır. Biyouyumlu yapısıyla alerjik yan etki yapma riski, doğru tekniklerle uygulandığında yok denecek kadar azdır.

Dolgu nasıl uygulanmaktadır?

Kolajen uyaran dolguların uygulanışı diğer dolgularda olduğu gibidir. Bu nedenle küçük bir dokunuş olarak ifade edilmektedir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Uygulama sonrasında günlük yaşama hemen dönmek mümkündür. İlk uygulama anında görülen hafif dolgunluk jele aittir ve birkaç haftada kaybolmaktadır.

Gerçek etki için 3-4 ayın dolmasını beklemek gerekmektedir. Çünkü yeterli kolajen oluşumu için bu süreye gerek vardır. İstenen lifting etkisi ve dolgunluğun yanı sıra cilt kalitesinde ve görüntüde iyileşme görülmektedir.

Akıllı dolgu 4 yıla kadar kalıcılık sağlayabilmektedir

Akıllı dolgu, 1-4 yıla kadar kalıcılık sağlayabilen dört ayrı formdadır. Yüz bölgesinde dudaklar ve göz altları dışında hacim ve lifting gereksinimi olan her yere uygulanabilmektedir. El sırtı, boyun ve dekoltede cilt kalitesini ve elastikiyeti attırmak amacıyla tercih edilmektedir. Yüzdeki yara izlerine, derin akne izlerine de yardımcı olabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir