Sigara, tütün ve nargile koronavirüs riskini 14 kat artırıyor

‘Sağlığınız için sigara ve tütünü bırakın!

Sigara hem bağışıklığı zayıflatarak tedaviyi güçleştirmekte, hem de virüsün solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırmaktadır.

Neslihan Baykal Yakışan

Yeşilay B Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve Biorezonans Terapisti Neslihan Baykal Yakışan; sigara, tütün ve nargile ile Covid-19 arasındaki ilişki hakkında bilgi verdi:

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, önlenebilir en önemli ölüm sebepleri sigara, tütün, alkol ve nargile kullanımıdır. Kalp- damar, kanser, astım ve KOAH gibi solunum ile ilgili hastalığı bulunanlar, bu nedenle Covid-19 için yüksek risk grubundandır.

Araştırmalar da sonuçları ortaya koymaktadır

Sigara ve tütün tüketenlerde akciğer hücreleri yüzeylerinde gelişen değişiklikler, virüslerin solunum yolu hücrelerine girişini kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple bu maddeleri kullananlarda, ağır zatürre ve solunum yetmezliği ile seyreden Covid-19 vakalarının sık ve ölüm riskinin yüksek olduğu kanıtlanmıştır.
Sigara kullanımı, koronavirüse yakalanma riskini 14 kat artırmaktadır. Bu maddelerden kurtulmak için kararlı olmakla beraber, tüm tedavi yöntemlerini denemeniz gerekmektedir.
Bu süreçte bizler de farkındalık oluşturma çalışmalarımızı artırdık. KOAH hastalığı olan kişilerin bu süreci çok sıkıntılı yaşadıklarınından dolayı, halkımızı bilinçlendirmek istiyoruz.

Herkesi ‘sağlıklı yaşama’ davet ediyoruz

1-Su: Vücudunuzdaki toksinleri, cildiniz vasıtasıyla atmanızı sağlamaktadır. Nikotin vücudu susuz bıraktığından, vücudunuza gereken sıvıyı yeniden depolamak adına günde yaklaşık 8-12 bardak su içmeniz gerekmektedir.
2-Brokoli: B5 ve C vitaminleri ile akciğerleri hasara karşı korumaktadır.
3-Ispanak: Tütünün tadını bozduğu için tüketilmesi gerekmektedir.
4-Kuru otlar: Kuru otlar, vücuttaki nikotin oranını düşürmektedir. Yapılarında bolca A ve E vitaminleri bulunmaktadır.
5-Dutsu meyveler: Vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmalarını sağlamaktadırlar.
6-Portakal: Portakalın yapısında bolca C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede metabolizmayı güçlendirmekte, stresi azaltmaktadır.
7-Kivi: Sigaranın azalttığı A, C ve E vitaminlerini yenilemektedir.
8-Havuç suyu: Havuç suyunun yapısında, vücuttaki nikotinin dışarı atılmasını sağlayan A, B, C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Bununla birlikte nikotinin matlaştırdığı cildin ışıldamasını sağlamaktadır.
9-Nar: Kan dolaşımına ve kanın hücresi sayısının yeterli seviyede tutulmasına yardımcı olmaktadır.

10-Sarı Kantaron: Sigarayı bırakırken kişilerin zorlandığı sinirlilik, huzursuzluk ve yoksunluk krizlerinize karşı etkilidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir