Koronavirüs korkusu çocuk hastalıklarında erken tanıyı önleyebilir

Tedavi edilmeyen hastalık daha büyük sorunlara neden olabilir

Covid-19 endişesi ile doktora ve hastaneye gitmekten kaçınmak; bazı çocukluk çağı hastalıklarının geç teşhis edilmesine ve tedavi süreçlerin aksamasına yol açıyor. Koronavirüs sürecinde zorunlu aşıların da ihmal edilmemesi gerekiyor.

Uz. Dr. Aslı Mutlugün Alpay

Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aslı Mutlugün Alpay, koronavirüs sürecinde çocuk hastalıklarına karşı dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi:

Çocuklarda grip, nezle, farenjit, tonsilit, otit gibi üst solunum yolu hastalıkları ile krup, bronşit, bronşiolit ve pnömoni gibi alt solunum yolu enfeksiyonları sık görülmektedir. Ayrıca ishal, kusma ile seyreden sindirim sistem enfeksiyonları ve döküntülü cilt hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar tedavi edilmediğinde ise başka sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Sağlık sorunlarının önüne geçmek için ayrıntılı muayene, hastalığın derecesi, tedavi planı ve takibi konusunda bir yol haritası belirlenmelidir. Bu nedenle koronavirüs endişesi olsa da aileler çocuklarda görülen bazı belirtilerin artmasını beklemeden doktora başvurmalıdır.

Bu şikayetler varsa vakit kaybetmeden doktora başvurun

 • 72 saatten uzun süren 38 dereceyi geçen ateşin olması.
 • Soluk almakta zorlanma, morarma, nefes alıp verirken inleme gibi solunum yollarında sıkıntılı durumun ortaya çıkması.
 • Etrafa ilgisi azalmış, uyku hali olan ve uyaranlara tepkisiz kalınması.
 • Boğazda ağrı ve ateşi olan çocukların bademcikler üzerinde beyazlıkların olması.
 • Basmakla kaybolmayan kırmızı döküntüler. (peteşi, purpura)
 • Vücutta çarpmadan ve düşmeden kaynaklanmayan morluklar.
 • Safralı kusma veya günde 3’ten fazla kusmanın olması.
 • Ani başlayan şiddetli karın ağrısı.
 • Erkek çocuklarında aniden ortaya çıkan yumurtalardaki ağrı.

Çocukluk çağı kanserlerine karşı dikkatli olun

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, yılda 300 bin çocuğa kanser tanısı konulmaktadır. Türkiye’de çocuklarda her yıl yeni kanser görülme sıklığı ise milyonda 120-130 olarak belirlenmiştir. Buna göre, Türkiye’de her yıl 2.5-3 bin yeni kanser tanısı konulan çocuk olduğu tahmin edilmektedir. Ancak çocukluk çağı kanserleri klinik, biyolojik ve genetik olarak erişkinlerde görülen kanserlerden farklıdır. Bu nedenle teşhisi erişkinlere göre biraz daha zordur.

Çocukluk çağı kanserlerinin en sık görülen belirtisi, baş ağrılarıdır. Tekrarlayan, sabahları yatar pozisyonda ortaya çıkan, şiddeti giderek artan ve uykudan uyandırabilecek nitelikteki baş ağrıları tümörün varlığına işaret edebilir. Ayrıca çocukların ekran önünde uzun saatler geçirmesi baş ağrılarını artırabilir. Nedeni açıklanamayan baş ağrısı olan bir çocuğa görüntüleme yöntemlerinden yapılması gerekir.

Çocuklarda kanserin 8 önemli belirtisi

 1. Nedeni belirlenemeyen uzun süreli halsizlik, yorgunluk.
 2. Bir haftadan uzun süren sebebi belirsiz kusmalar.
 3. Uykudan uyandıran baş ağrıları.
 4. Vücuttaki belirli büyüklükte olan bezelerin ortaya çıkması.
 5. Diş etlerinde hipertrofi yani belirginleşme.
 6. Gece uykudan uyandıran kemik ağrıları.
 7. Diyete bağlı olmayan kilo kaybı.
 8. Bebek ve çocuklarda ‘lökokori’ denilen kedigözü görüntüsünün ortaya çıkması. Fotoğraflarda bebeklerde göz bebeğinin beyaz şeklinde görülme durumudur. Günümüzde nerdeyse bebeğin her anının fotoğraflandığı dikkate alındığında bir göz tümörü olan retinoblastomun erken tanısı daha kolay olabilmektedir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir