Koronavirüs sürecinde yeni annelere destek verilmeli

Hamile ve yeni annelerin desteğe ihtiyacı var

COVID-19 salgınından en çok etkilenen gruplar arasında anneliğe hazırlanan anneler ve yeni doğum yapan anneler bulunuyor. Bu dönemde en çok depresyon ve kaygı bozuklukları görüldüğünü belirten uzmanlar, aile desteğinin önemine dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Nazan Aydın

Üsküdar Üniversitesi Anne ve Bebek Ruh Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazan Aydın, “Koronavirüs döneminde sağlık kuruluşlarına mümkün olduğunca gitmemeye, yakınlarımızdan özellikle aile büyüklerimizden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyoruz. Oysaki bu iki kaynağa da özellikle ihtiyacı olan bir grup insan var: Yeni bir anneliğe hazırlanan hamileler ve yeni doğum yapmış ya da küçük bir bebeği olan anneler ve babalar” dedi.

Depresyon ve kaygı bozuklukları yaşanıyor

Gebelik ve doğum sonrası sürecin zorluklarına değinen Prof. Aydın, “Bir bebeğe sahip olmak, aileye yeni sevimli bir bireyin katılmasının tatlı heyecanı yanında zorlu bir süreç. Hem getirdiği sorumluluklar hem ilişkilerdeki değişimler hem de hormonal ve fizyolojik değişiklikler anneyi yorabiliyor. Öyle ki, her beş anneden biri gebelik veya doğum sonrasında ruhsal bir bozukluk yaşıyor. Bu ruhsal bozukluklar içinde en sık görülenler depresyon ve kaygı bozukluklarıdır. COVID-19 salgını ise hali hazırda riskli olan bu dönemde annelerde ruhsal hastalıkların ortaya çıkması açısından ilave bir risk oluşturdu, çünkü pek çok sebeple kaygı daha da arttı” uyarısında bulundu.

Aydın, “Hastalığın bulaşması durumunda bebeğin de bundan etkilenebilme ihtimali onları da çok tedirgin etti. Ya hastalık belirtileri bebeğine de geçerse, ya hastalanırsa ve erken doğum yapması gerekirse, ya hastalanırsa ve bebeğinden uzak kalmak zorunda kalırsa, ya hastalandığı için bebeğini emziremezse. Bunların hepsi dünyanın her yerinde gebelik sürecinde olan yeni anne adaylarının ortak kaygıları” şeklinde konuştu.

En büyük destekçi babalar

Yakınlarının desteğine en çok ihtiyacı olan yeni anne adayının yanında önceki zamanlar gibi annesi, kardeşi, arkadaşları olamıyor, alışıldık kutlamalar artık yapılamıyor. Uykusuz gecelerde en büyük destekçilerden biri yeni annelerin anneleri olsa da başka şehirlerden gelemiyorlar ya da evlerinde kalmaları gerekiyor. En büyük destekçiler artık babalar oluyor, babalar anneleri daha iyi anlıyor” dedi.

Prof. Dr. Nazan Aydın, 6 Mayıs 2020 Çarşamba tarihinde Üsküdar Üniversitesi Anne ve Bebek Ruh Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak önemli isimlerin katılımıyla ‘Anne ve Bebek Ruh Sağlığı Zoom Webinar Sempozyumu’ düzenleyeceklerini belirtti.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir