KRONİK BEL AĞRILARINA GİRİŞİMSEL MÜDAHALELER

AĞRI UZMANI HEKİMLERE BAŞVURUN!

Kronik ağrıların tedavisinde girişimsel yöntemler de kullanılıyor. Bel ve boyun başta olmak üzere, birçok kronik ağrının tedavisinde uygulanabilen yöntemlerin en önemli faydası, hızlı düzelme sağlaması. Anadolu Sağlık Merkezi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel “Baş ağrıları, boyun ve bel ağrıları, kanser ağrıları, nöropatik ağrılar, damar hastalıklarına bağlı ağrılar ve nevraljide uygulanır” dedi.

Bel fıtığı, kireçlenme de denilen, faset eklemlerdeki sorunlar, kaslarda tutulma gibi farklı ağrılı durumlarda aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

Epidural enjeksiyonlar: Fıtığın sinirlere bası oluşturarak ağrıya yol açtığı durumlarda ilgili omurga düzeyinden sinirin çıkış bölgesine ilaçların enjekte edilmesidir. Bel fıtığı tanısı konmuş ama ameliyat edilmemesi gereken hastalarda iyileşmenin hızlanmasını sağlar.
Epidural lizis: Bel fıtığı ameliyatları sonrası ağrısı geçmeyen veya artan hastalarda omurilik dışındaki aralığa çok ince özel bir kateter yerleştirilir. Ve  2-3 gün süreyle o aralıktaki sinir basılarını ortadan kaldırmaya yönelik özel ilaçların verilir.
Nukleoplasti: Fıtıklaşarak sinirlere bası yapan ve bu şekilde ağrı oluşumuna neden olan fıtığın özel bir cihaz yardımıyla  çıkarılması işlemidir.

Faset eklem ve faset sinir blokları: Daha çok kireçlenme olarak isimlendirilen faset sendromuna bağlı ağrılarda bu eklemlerin içine enjeksiyon yapılmasının yanı sıra, radyo dalgalarıyla kontrollü ısı uygulanarak bu sinirlerin ağrı sinyallerini beyine taşıması engellenebilir.

Bel ağrısında girişimsel yöntemler tek başına değil, multidisipliner tedavi içinde uygulanmalı. Ağrılar, girişimsel yöntemlerle tedavi edildikten sonra çeşitli egzersiz programları uygulanarak yeniden ağrılı bir durum oluşmaması için koruyucu önlemler alınmalı. Tedavi için ağrı uzmanı olan hekimler tercih edilmeli. İşlemden sonra ortalama 1-7 gün sonra hasta normal hayatına geri dönebilir. Örneğin bel ağrısı nedeniyle enjeksiyon yapılmış hastalarda genellikle işlemden 1-2 hafta sonra kontrol yapılıp şikayetlerinin ne kadar azaldığı değerlendirildikten sonra koruyucu egzersiz programı başlatılır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir