HANGİ BURUN KANAMALARI TEHLİKE HABERCİSİ?

TEK TARAFLI KANAMAYI CİDDİYE ALIN

Basit kanamadan hayatı tehdit edebilecek durumlara kadar seyir izleyebilen burun kanamalarının ciddiye alınması gerekiyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Köksal Yuca, konu hakkında bilgi verdi.

Burnun giriş bölgesinde yer alan damar ağının zengin olması, burun kanamalarının en sık görülen nedenini. Bu bölgeye gelen darbeler, sümkürme, aksırma, burun karıştırma gibi nedenlerle zedelenerek, kanama oluşabiliyor.

Dikkate alınması gereken kanama ise burnun arka kısmından gelenler. Bu kanamalar daha nadir olmasına karşın genellikle yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalığı kaynaklıdır.

Hipertansiyon hastaları risk altında

Burun kanaması genellikle lokal, sistemik ve çevresel nedenlere bağlı ortaya çıkıyor. Sıcak, soğuk ve kuru hava, kendiliğinden duran kanamaların en sık görülen sebebi. Erişkinlerde travma,  çocuklardaysa üst solunum yolu enfeksiyonları ve yabancı cisimler kanamalara yol açıyor. Bu nedenlerin yanı sıra; alerjik rinit, kronik sinüzit, hipertansiyon, kanama bozuklukları bulunanlar risk altında.

Tekrarlayan burun kanamaları özellikle erken ergenlik çağındaki erkek çocuklarında genizdeki damarsal kaynaklı tümörleri işaret edebiliyor. Yine erişkin hastalarda tek taraflı tekrarlayan burun kanamaları da burun veya sinüs kaynaklı tümörlerin habercisi olabiliyor.

Burun kanamaları en sık 2-10 yaş arası çocukluk döneminde ve 50-80 yaş arası erişkinlik döneminde ortaya çıkıyor.

Kanama sırasında yapılması gerekenler

Hastanın başını öne eğdikten sonra burunun ön kısmına baş ve işaret parmağıyla yaklaşık 5-10 dakika baskı yapılması, kanamanın durmasına yardımcı olur. Buruna kan getiren damarların kasılması için buz uygulaması yapılabilir. Buzun bir beze sarılarak uygulanması gerekir. Ayrıca kanama kesilene kadar derin ve yavaş nefes alınması önemli. Bu uygulamalarla birlikte, burun içi damarların kasılmasına neden olarak kanamayı önleyen spreylerden de kullanılabilir. Ancak basit sebepli kanamalar bazen çok tehlikeli hastalıkların habercisi olabildiğinden, acil müdahale gerekebilir.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir