Lazer ameliyatı öncesinde bilmeniz gereken detaylar

Yöntem hastanın karakteristik özelliklerine göre belirleniyor

Lazer ameliyatları; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının tedavilerinde kullanılan, refraktif cerrahide dünyada uygulanan en yaygın yöntemdir. Bu operasyon sonrasında gözlüklerden kurtulmak mümkündür.

Op. Dr. Baha Toygar

Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Baha Toygar, lazer ameliyatları hakkında bilgi verdi:

Gerekli tetkik ve muayeneler yapıldıktan sonra, kişinin göz yapısına göre gerçekleştirilen lazer ameliyatları güvenlidir. Lazer ameliyatından iyi bir sonuç elde edilmesi için, hastaların bu operasyona uygun olup olduklarının muayenelerle belirlenmesi çok önemli. Gelişen lazer teknolojileri ile hastaların göz numarasından, göz yapılarına kadar pek çok farklı etken göz önünde bulundurulmaktadır.

Operasyon öncesi muayenenin, ameliyattan bir gün önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu muayene sonucunda, iLasik, SMILE, INTRALASE LASIK, Topolazer veya Presbiyopi tedavilerinden en uygunu uygunlanmaktadır.

Ameliyat öncesi hazırlık

Ameliyattan en az bir gün önceki sürede hastalardan makyaj, parfüm, krem gibi kozmetik ürünleri kullanmamaları istenmektedir. Ameliyat sırasında, göze damlatılan damlalar yoluyla uygulanan anestezi ile herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Operasyon süresi her göz için 5-10 dakika civarındadır. Ameliyattan sonrasındaki 24-48 saatlik süreçte kontrol muayenesi gerçekleştirilerek bir sorun olmadığı teyit edilmektedir. Bunun ardından birkaç gün içinde görüş netleşmekte ve görme kalitesi artmaktadır.

Kimler lazer ameliyata uygun?

  • 18 yaş üzerinde olan, gözlük veya lens kullananlar
  • Göz derecelerinde son yılda 0.50 diyoptriden az değişiklik olanlar
  • -10 ditoptriye kadar miyopisi olanlar
  • -6 diyoptriye kadar astigmatı ve +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olanlar
  • Kornea dokusu yeterli derecede kalın olanlar
  • Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar
  • Gözlerinde göz tansiyonu gibi başka bir hastalık bulunmayanlar
  • Ön muayenede göz yapısı ameliyata uygun bulunanlarBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir