Makat çatlağından korunmak için neler yapmalısınız?

Saatlerce süren ağrılara neden olabilmekte

Makatın çıkışında, çatlak şeklinde oluşan bir yara sonucu dışkılama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrı ve kanamaya görülebilmektedir. Makat çatlağı, kişiyi günlük yaşamından alıkoyacak kadar şiddetli olabilmektedir. Hastalar, dışkılarken yırtılma hissi gibi bir ağrı hissetmektedir.

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal; “Asıl ağrı dışkılama sonrasında ortaya çıkıp, saatlerce sürebilmektedir. Zorlu dışkılamalar veya ishal gibi durumlarda makatta yırtıklar oluşabilmektedir. Bu yırtıklar kaslarda spazma yol açarak daha fazla basınca maruz kalmaktadır.Kan dolaşımları yetersiz kaldığı için yırtığın kendiliğinden iyileşme ihtimali azalmaktadır” dedi.

Kartal, hem hastalığı hem de korunma ve tedavi yöntemlerini anlattı:

Makat çatlağı tanısı, iyi bir hasta öyküsü alındıktan sonra yapılan dikkatli bir fizik muayene ile kolaylıkla konulmaktadır. Tanı için genellikle herhangi bir tetkik yaptırmaya gerek yoktur. Fakat sıklıkla yanlış tanı konulur ve hastalar ‘hemoroid’ tedavisi gibi birtakım gereksiz ve faydasız ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır, bazen de hastalara hemoroid ameliyatı yapılabilir. Bunun nedenlerinden birisi fissürlerde birkaç hafta içinde dışarıda küçük bir meme oluşması ve bu memenin hemoroid memesi ile karıştırılmasıdır.

Hastaya doğru dışkılama anlatılmalı

Anal fissür tedavisinde ilk adım, hastanın eşlik eden bir kalınbağırsak sorunu olup olmadığının ortaya konulmasıdır. Ancak akut fissürlü bir hasta kısmen de olsa rahatlatılmadan parmak muayenesi ve endoskopik inceleme yapılmamalı. Hastanın dışkılama alışkanlığı ayrıntılı olarak sorgulanmalı ve doğru dışkılama önerileri yapılmalı.

Bol lifli beslenme önemli

İlk aşamada hastalara; biri dışkılamadan sonra olmak üzere günde 4-5 kez ılık su banyosu yapması önerilmektedir. Su, dayanılacak ama yakmayacak sıcaklıkta ayarlanmalı; 10-15 dakika uygulanmalı. İkinci aşamada hastalara dışkılarının yumuşak olmasını sağlamak için beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerektiği anlatılır. Hastalar günde en az 3 litre su tüketmeli, bol lifli ve posadan zengin beslenmelidir.  Ayrıca hastaların dışkıyı yumuşatmak ve kabızlığı önlemek için kuru kayısı ve incir gibi sebze kuruları; bitki çayları tüketmelerinin de yararlı olabilmektedir. Eğer buna rağmen dışkı yumuşamaz ve kabızlık devam ederse; birtakım ilaçlar ile bu sorunun çözülmesi gerekir. Çünkü katı dışkılama, bölgede ciddi ağrılara neden olacaktır. Ve hastalar ağrı olmasın diye tuvaletlerini geciktireceklerdir. Bu da bir kısır döngüye yol açmaktadır.

Ameliyat son çare

Anal fissür tedavisinde bir sonraki aşama, makata botilinum toksin’in enjekte edilmesidir. Yaklaşık yüzde 70 oranında başarılı olan bu yöntem; geçici olarak makat kaslarının kısmi felci ile etki etmektedir. Eğer kabızlık ve ıkınma geçmezse, nüks ihtimali çok yüksektir. Anal fissürde son çare, ameliyattır. Ameliyatta makatı kasan kaslardan içteki kesilerek yaranın kan dolaşımının artması ve kendiliğinden iyileşmesi sağlanır. Başarı oranı yüzde 98-99 civarında olmasına rağmen; yüzde 3-5 hastada gaz tutamama, ishal olunca dışkı kaçırma gibi sorunlara yol açabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir