Meme estetiğinde abartı talepler komplikasyon riskini artırıyor

Meme estetiği ameliyatının öncesi ve sonrası 

Günümüzde pek çok kadında hızlı kilo alıp verme ve doğum gibi durumlar nedeniyle göğüslerde sarkma, fazla yağ birikimi ve deri deformasyonu ortaya çıkabiliyor. Ayrıca vücudun doğal yapısı nedeniyle bazı kadınların küçük memeleri olabiliyor. Bu nedenle meme estetiği, mevcut dış görünüşünden hoşnut olmayan veya göğüs yapısı sebebiyle sağlık sorunları yaşayan kadınların son yıllarda sık yaptırdığı ameliyatlardan biri haline geldi.

Meme estetiği, meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme olarak üç farklı işlemi kapsıyor. Estetik International Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Prof. Dr. Cenk Şen, bu üç işlem hakkında bilgi verdi:

Özellikle meme büyütme işlemlerinde kullanılan protezlerin meme kanseri yaptığına ilişkin bilgi yanlış. Protez etrafında oluşan kapsül üzerinde, çok az rastlanan bir çeşit lenfoma tümörü nadiren görülmektedir.

Genellikle Türk kadınları doğal ve güzel bir sonuca ulaşma isteğiyle meme büyütme operasyonunu tercih ediyor. Bazı hastalarda ise abartı talepler olabiliyor. Ancak normalin dışına çıkıldığında sonuç doğal ve güzel olmadığı gibi komplikasyon riski de artıyor. Oysa amaç her zaman doğal bir güzellik yaratmak. Meme büyütme ameliyatlarının ardından en çok tercih edilen ameliyatlar dikleştirme ve protez.

Doğru bilinen yanlışlar

Silikon protezleri belli bir yılda değiştirme kuralı yok. Eğer bir sıkıntı olmazsa ve düzenli kontrol yapılırsa protezler uzun süre kullanılabilmektedir. Küçültme ve dikleştirme operasyonlarında en korkulan konu süt verememek. Bu, çok ama çok düşük bir risk. Eğer çok büyük bir meme değilse süt verilir. Sadece nadir de olsa meme ucunda duyu ve doku kaybı yaşanabilmektedir.

Eğer ameliyatlarda her şey yolunda giderse yaklaşık 2 hafta sonra dikişler iyileşir. Dikişler iyileştikten 2 hafta sonra da denize kontrollü bir şekilde girilebilir.

Meme küçültme ve büyütme operasyonları

Özellikle gebelik ve emzirme süreci sonrasında tercih edilen meme küçültme ameliyatlarında kişinin vücuduna uygun oranda küçültmeler gerçekleştirmek gerekir. Operasyon sonrasında, meme ucunun renkli kısmının etrafından aşağıya doğru uzanan bölümde ve alt kıvrımda izler oluyor. Ancak bunlar zaman içerisinde silikleşiyor.

Meme büyütmede ise çoğunlukla silikon protezler kullanılmaktadır. Bazı durumlarda memeye yağ enjeksiyonu yaparak da meme büyütülebiliyor. Meme dikleştirmede sarkan ve içi boş olan meme, meme ucuyla birlikte yukarıya doğru, olması gereken yere taşınıyor. Aynı anda hacim kaybı da varsa o zaman dikleştirme esnasında altına meme protezi eklemesi yapılabiliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir