Meme kanseri ve kalp sağlığı ilişkisinde çarpıcı sonuçlar

Meme kanseri kalp yetersizliği riskini artırıyor mu?

Meme kanserinde erken tanı ile tedavi şansı artıyor. Ancak meme kanseri başka sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor!

ABD’deki bir gözlem çalışmasının sonuçlarına göre; meme kanseri kalp fonksiyonlarını bozabiliyor. Çalışmanın sonuçlarına değinen Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal; “Yaklaşık 45 bin meme kanseri hastasının 7 yıl takip edildiği araştırmanın sonuçları; kalp yetersizliği riskinin normal popülasyona göre yaklaşık 2 kat daha yüksek olduğunu gösterdi” dedi.

Tüm dünyada ortalama her 8 kadından birini etkileyen ve geçen yıl akciğer kanserini geride bırakarak; en sık görülen kanser türü olan meme kanseri ile ilgili araştırmalar sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ve meme kanserine yakalanan hastaların kalp fonksiyonlarının incelendiği araştırmanın sonuçları açıklandı.

Araştırmada, menopoz sonrası meme kanserine yakalanan 161 bin 808 hastanın kalp fonksiyonları incelendi.  7 yıllık takip sonrasında 44 bin 174 hastada kalbin çalışma gücü ile ilgili verilere ulaşıldı. Hastaların meme kanserini atlatmalarına ve kalbin pompalama gücünde rakamsal olarak herhangi bir azalma olmamasına rağmen; kalp yetersizliği riskinin normal popülasyona göre yaklaşık 2 kat daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Meme kanseri atlatan hastaların kalp sağlıklarını da takip etmelerinin önemine değinen Prof. Turhal; “Kalp sağlığını korumak için doğru yaşam tarzını benimsemek tüm bireyler için önemli. Ancak bu bilgiler ışığında meme kanseri atlatan hastaların yüksek risk grubunda oldukları bilinciyle daha dikkatli ve özenli davranmaları gerekmektedir” diye konuştu.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir