Menopozdan sonra idrar yolu enfeksiyonları daha sık yaşanıyor

8 Ekim Dünya Menopoz Günü

Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, 18 Ekim Dünya Menopoz Günü kapsamında menopoz ve idrar kaçırma arasındaki ilişkiye dair bilgiler verdi.

Prof. Dr. Tufan Tarcan

Menopozdan sonra idrar kaçırma sıklığının artması yaşlanmaya mı yoksa hormonal değişikliğe mi bağlı bilinmiyor. Menopoz sonrası verilen östrojen hormonu, stres idrar kaçırma ihtimalini artırıyor. Eksilen hormon verildiğinde, stres tipte idrar kaçıran hasta daha çok kaçırıyor. Buna karşın vajinal yolla lokal uygulanan östrojen tedavilerinde böyle bir etki görülmüyor. Vajinal östrojen vajinal kuruluk, vajinal ağrı, üretral ağrı, ilişki sırasında ağrı ve yanma gibi şikayetleri azaltıyor. Dolayısıyla klinikte vajinal kuruluk ve vajinal kuruluğa bağlı semptomlar görülen hastalara lokal östrojen tedavileri öneriliyor. Bu hasta grubunda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının kontrol altına alınmasında da yine lokal östrojen tedavisinin yeri var.

Menopozdan sonra idrar yolu enfeksiyonları sık görülür. Burada östrojen hormonunun eksikliğinin önemli bir rol oynadığı bilinir. Yine menopozla birlikte vajen ve üretra bölgesinde rahatsız edici semptomları örneğin ağrı, yanma, cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken yanma, sistit benzeri semptomlarla daha sık karşılaşılır. Dolayısıyla menopozla bu ürolojik durumlar arasında bir ilişki var.

Altta yatan sebebe göre tedavi yapılmalı

Bir hastada eğer lokal vajinal atrofi bulguları varsa, o zaman tedavisine lokal östrojen tedavisi eklenebilir. Sadece yardımcı tedavi ya da tamamlayıcı tedavi olarak düşünülmelidir. Kaçırma tedavisinde asıl altta yatan sebebe göre fiziksel, medikal ya da cerrahi tedavi yapılmalıdır. Bunun yanında vajinal atrofi bulguları klinik semptomlarda özellikle varsa lokal östrojen tedavisi de menopoz sonrası kadınlarda idrar kaçırma tedavisine eklenmelidir. Sistemik tedavilerde daha kötü sonuçlar doğurabilir. Stres tipi idrar kaçırmada tamamlayıcı tedavi ve yardımcı tedavi olarak lokal östrojen tedavisi semptomatik hastalarda uygulanmalı.

Menopoz sonrası hastalarda kilo almaya ve depresyona yatkınlık görülür. Kilo alma idrar kaçırmayı artıran bir durum, buna dikkat etmek lazım. Sigara, alkol, çay ve kahve tüketimi menopozun risklerini artırıyor her bakımdan. Özellikle aşırı aktif mesane semptomları olan hanımlarda çay ve kahve tüketiminin azaltılması çok önemli.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir