Mesane pili idrar kaçırma ve idrar yapamamaya umut oluyor

Pili değiştirmek gerekir mi?

Sık idrara gitme, ani gelen idrar hissi ile kaçırma veya idrar boşaltımı ile ilgili problemler; birçok kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor.

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Yanaral; ani idrar sıkışması, yetişememe türü idrar kaçırma ve tıkanıklık olmamasına rağmen idrar yapamama gibi mesane bozuklarının mesane pili tedavisi ile iyileşebileceğini belirtti.

Yetişememe türü kaçırma olsun ya da olmasın sık idrara gitme; ani idrara sıkışma durumu aşırı aktif mesane olarak bilinmektedir. Özellikle idrar kaçırma, hem idrar hem de dışkı tutamama olduğunda hastaların hayat kaliteleri çok düşer. Farklı tedavilere rağmen düzelmeyen;

  • Ani idrar sıkışması
  • Yetişememe türü idrar kaçırma
  • Omurilik yaralanmalarına bağlı idrar yapma bozuklukları
  • İnterstisyel sistit
  • Ağrılı mesane sendromu veya tıkanıklık olmamasına rağmen idrar yapamama

gibi bozuklukları mesane pili tedavisi çözüme kavuşturulabilmektedir.

Sakral sinir uyarımı olarak da biliniyor

Sakral sinir uyarımı işlemi iki aşamada yapılmaktadır. İlk aşamada kuyruk sokumunun üst kısmından mesane sinirine bir elektrod yerleştirilmektedir. Vücut dışından bir pil yardımı ile bu sinir uyarılmaktadır. Elektrod pil ile sakral sinir arasında bağlantı sağlamaktadır. 10-14 gün süre boyunca mesanenin bu uyarıya cevap verip vermediği takip edilmektedir. Eğer şikayet geçtiyse veya yüzde 50’den fazla azaldıysa; ufak bir cerrahi işlem ile leğen kemiğinin üzeri cilt altına geçici pil yerine programlanabilir kalıcı pil konmaktadır.

Cihaz mesaneye ulaşan sinirlerin elektriksel uyarımını kontrol eder. Hem mesane kaslarının çok çalışmasına hem de yetersiz çalışmasına bağlı olan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ve bu kasların kasılmasını düzenlemektedir. Sakral sinir uyarımı semptomları etkili şekilde geriletmekte ve mesanenin çalışmasını düzene sokmaktadır. Bu yöntem ile hiç idrar yapamayan ve sondalı yaşamak zorunda olan kişileri normal şekilde idrar yapabilir hale gelebilmektedir. Cihazın ayarlarına ve kullanılan voltaja bağlı olarak 5-10 yıl sonra jeneratörün pili bitebilmekedir. Bu durumda cilt altına yerleştirilen pil kısa bir cerrahi işlem ile değiştirilmektedir.

Sinir uyarımı tedavisinin iki seçeneği var

Elektriksel titreşimleri kullanarak mesaneyi kontrol eden sakral sinirleri uyarmak bu tedavilerin temel amacıdır. Bir diğer yöntem olan tibial sinir uyarımı için ayak bileğinin yanına elektrik akımı içeren bir iğne yerleştirilmektedir. İğne deriden geçmekte ve tibial sinirini uyarmaktadır. Bu uyarı bacaktan yukarıya doğru çıkarak sakral sinirleri uyarır. Tedavi süreci yaklaşık olarak 12 seans sürmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir