Meslek seçimi şansa bırakılmayacak kadar ciddi bir mesele!

Kişilik tipinizle uyumlu bölümler seçmelisiniz

Yaşamımız boyunca birçok önemli karar veririz. Bu kararların belki de en önemlisi olan meslek seçimini ise gençliğimizin baharında veriyoruz. Peki kendimizi ne kadar iyi tanıyoruz ve üniversite tercihi ve beraberinde gelen meslek seçimini o yaşlarda ne kadar doğru şekilde yapıyoruz? Sahi kendimizi yeterince iyi tanıyor muyuz? Yanlış meslek seçiminin sosyal yaşamımızı nasıl etkileyeceğinin ne kadar farkındayız?

Kariyerleri hakkında karar alırken birçok öğrenci kendi karakterlerine uygun bölümler ve meslekler seçmek yerine o günlerde popüler olan meslekleri seçme eğilimindedir. Bunun yerine kişilik tipinizle gerçekten uyumlu bölümler seçmelisiniz.

İş hayatına atılmanızın ardından gününüzün büyük çoğunluğunu mesleğinize ve işinize ayırmanız gerekecek. Kişiliğinizle uyumlu bir meslek sahibi olmadığınızda işinizi yapmakta daha çok zorlanabilirsiniz. İşinizi gbir yük gibi görebilirsiniz. Böylesi bir durum şüphesiz kişisel yaşamınızda da mutsuzluğa, yorgunluğa, isteksizliğe yol açacaktır.

Yanlış meslek seçimi sosyal çevrenizi olumsuz etkileyebilir

Bir diğer neden olarak ise yetişkin yaşamınızda sosyal çevrenizin önemli bir kısmının aynı ya da benzer bir işte çalıştığınız insanlardan oluşacak olmasıdır. Gününüzün en az 3’te 1’lik bir kısmında aynı ortamda bulunacağınız insanlarla ortak ilgi alanlarına sahip olmak, daha kolay iletişim kurabilmek, iş hayatı dışında da arkadaşlık yapabilmek çok doğal bir istektir. Oysa kişiliğinizle uyumsuz bir meslek yaptığınızda bu tür sosyal kazanımlar elde etmek de zorlaşacaktır.

Mutlu olmadığınız bir işi yaparken psikolojik ya da sosyal olarak istediğiniz seviyeye gelemeyebilirsiniz. Zevk almadığınız bir mesleği yaparken iş tatmininiz daha düşük olacaktır. Dolayısıyla daha düşük performans göstermeniz de olasıdır. Yeterince iyi performans göstermediğiniz için terfi almanız ve kariyerinizde ilerlemeniz de daha zor olabilir.

Bitest ile kendini keşfet

‘Enneagram Kişilik Sistemi’ temel alınarak geliştirilen bir kariyer testi olan bitest, bu konuda yardımcı olabilmektedir. Karakter özelliklerinizi, güçlü ya da zayıf noktalarınızı ve kişiliğiniz hakkındaki detayları görmenize destek verebilmektedir.

Testin ardından kişiliğiniz hakkında detaylı bir değerlendirme ile kariyerinize yön verebilecek bir rapor alabilirsiniz. Kişiliğinize en uygun bölümleri uygunluk yüzdeleriyle beraber görüntüleyebilirsiniz.

Kişilik tipinizle uyumlu bir meslek ya da üniversite bölümü seçebilirsiniz. Böylece zaman kaybını ve eğitim için harcadığınız paranın israfını önleyebilirsiniz. Bireylerin memnun olmadıklarında eğitim aldıkları bölümü ya da mesleklerini değiştirmeleri sık görülen bir davranıştır. Fakat bitest’i uyguladığınızda daha isabetli tercihler yapabilirsiniz.

https://kariyer.bitest.org/Kariyer/ adresini tıklayarak, KRY2023 kodunu girerek bu aya özel yüzde 30 indirim ile bitest’i deneyimleyebilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir