Metropol kadınları hızlı ve pratik bir cilt bakımı arıyor

Avon Türk kadınların cilt ürünleri alışkanlıklarını araştırdı

Avon, Türkiye’de 12 farklı ilde 800 kadınla yaptığı araştırma sonucunda, kadınların ne zaman ve nasıl cilt bakımı yaptığını, en çok hangi ürünleri kullandıklarını ve bütçelerini araştırdı. Araştırmada, Türk kadınlarının cilt bakımına dair birçok detay bulunuyor.

Günümüzde kadınlar, kişisel temizliğine ve günlük cilt bakımına her zamankinden daha fazla özen gösteriyor. Avon; 15-64 yaş arasında, 800 katılımcı ile Adana, Ankara, Bursa, Edirne, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Trabzon’da gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 42’si ve metropol kadınları yüzde 50’si hızlı ve pratik bir cilt bakım rutini tercih ediyor. Diğer şehirlerdeki katılımcılar ise daha detaylı cilt temizliği ile ciltlerine ekstra özen gösteriyor. Yüzde 83’ü cildini temizleyerek bakım rutinine başlıyor. Ardından nemlendirici kullanıyor. Ortaya çıkan bir diğer eğilim ise cilt bakımını 3 adımda bitirmek…

Katılımcıların yüzde 42’si sadece su ve sabunla cildini temizlediğini söylüyor. Yüzde 14’ü yüz yıkama jeli, yüzde 9’u ise sadece su kullanıyor. Su,  sabun ve nemlendirici bakımın ayrılmaz uygulamaları olarak görülüyor. 19-24 yaş arası kadınlar, yüzlerini daha çok yüz temizleme jeli ile temizliyor. Tonik kullanımı 25-34 yaş grubunun rutini olarak karşımıza çıkarken, nemlendirici kremler özellikle metropolde yaşayan kadınların vazgeçilmezi.

Saat 17.00’den sonra bakım yapılıyor

Türk kadınlarının yüzde 70’i, saat 17.00’den sonra cildine ve kendine zaman ayırıyor. Yüzde 15’i ise sabah saatlerini tercih ediyor. 15-18 yaş grubunun yüzde 27’si sabah 06.00-10.00 saatleri arasında cilt bakımını yaptığını söylerken, sabah erken saatleri tercih edenler AB grubu diliminde… Metropolde yaşayan kadınların yüzde 44’ü cilt bakımı uygulamalarını akşam 21.00 ve sonrasında yapıyor.

Yüz temizleme ürünleri birinci sırada

Araştırmaya katılan kadınların yıllık harcamaları göz önünde tutulduğunda, bütçelerinin büyük bir oranı, cilt temizleme ürünlerine gidiyor. Ardından tedavi edici ürünler, nemlendiriciler, anti-aging ürünler, göz kontörü ve akne özelindeki ürünler olarak devam ediyor. 45-64 yaş grubundaki kadınlar daha ziyade kırışıklık giderici ürünler kullanmayı tercih ederken 45 yaş öncesi kadınlar cilt temizlik ve bakım ürünleri ile maskeleri tercih ediyor.

Cilt temizleme ürünleri haftada beş kereden fazla kullanılıyor ve akşam ya da gece geç saatlerde uygulanıyor. Bu yaklaşım mevsimden mevsime de değişkenlik göstermeden devam ediyor.

Kadınlar cilt bakımında psikolojilerine göre yol alıyor. Ciltlerinden memnun olmadıklarında, kötü göründüğünü düşündüklerinde ve özellikle kendilerini şımartmak istediklerinde bakım yapıyor. Mevsime göre de cilt maskeleri bu rutine dahil oluyor. İyi bir kozmetik tüketicisi olan Türk kadınları, cilt temizleme ürünü alırken en çok şu konulara dikkat ediyor:

  • Güvenilir olması
  • İçeriklerin yüksek kalitede olması
  • Verilecek paraya değecek olması

Bu konudaki yaklaşımlar da yaş aralığı da göre değişkenlik gösteriyor. 15-34 yaş arası kadınlar kaliteli ürünleri tercih ederken, 35-64 yaş arası kadınlar fiyat-performans dengesine daha çok önem veriyor.

Avon Anew, yaşlanma karşıtı özel serumları ve gündüz-gece yüz nemlendirici kremleri, Avon Clearskin genç  ve problemlere özel çözümler sunan maske ve temizleyici ürünleri  Avon True her cilt tipine göre doğal içerikli temizleyici ürün ve nemlendiricileri, Avon Distillery tamamen vegan cilt bakımı ürünleri, K-Beauty ise Kore güzelliği ürünleriyle Türk kadınlarına hitap ediyor.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir