Migren aşısı nedir, nasıl etki gösterir?

Migren tedavisinde ‘aşı’ dönemi

Sağlık Bakanlığı’nın da onayladığı migren aşısı, her migren tipinde uygulanabiliyor. Hazır enjektörler içinde satılan aşı, ayda bir kez cilt altına enjeksiyon şeklinde yapılabiliyor. Migren aşısı, ağrıyı başlatan maddeleri engelleyerek; ağrı gelişmesini önleyici bir etki yaratıyor. Aşı özellikle ilaç ve botoks gibi tedavilere iyi yanıt alınamayan; ayda 4-5’ten daha fazla ağrı atakları geçiren hastalara öneriliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Günümüz tıbbında kullanılan ilaç tedavileriyle migren atakları kontrol altına alınırken; tamamen kurtulmanın henüz bir yolu bulunmuyor. Dünyada son birkaç yıldır gündemde olan migren aşısı ise yeni bir tedavi yaklaşımı. Tedavi ‘migren aşısı’ olarak duyurulsa da aşılar gibi bir kez uygulandığında hastalığın gelişmesini engellemiyor. Düzenli olarak hastaya enjeksiyon uygulanması gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, şu bilgileri verdi:

Migrene özel ilk tedavi yöntemi

Son üç yıldır migren tedavisinde yeni ve spesifik bir yöntem olarak uygulamaya giren aşılar, Sağlık Bakanlığı onayıyla kullanılıyor. Aşıların en dikkat çeken tarafı, sadece migrene özel olmaları. Bugüne kadar reçete edilen ilaçlar aslında antiepileptikler, beta blokörler, kalsiyum kanal antagonistleri, antidepresanlar ve botulinum toksin uygulamaları gibi başka hastalıklarda kullanılan ve migrene özgü olmayan ilaçlarken; bahsettiğimiz aşılar migrene özel ilk tedavi yöntemi olarak tıp literatürüne girmiş durumda.

Ağrıyı başlatan maddeleri engelliyor

Migren aşısı ayda bir kez olmak üzere cilt altına enjeksiyon şeklinde kolaylıkla uygulanabiliyor. Hatta öyle ki, hastanın kendisi bile uygulayabiliyor. Burada dikkat edilmesi nokta ise özellikle alerjik reaksiyonları çok düşük olsa bile herhangi bir durumun gelişebilme riski nedeniyle ilk enjeksiyonların hastanede ve doktor gözetiminde yapılması. Enjeksiyon sırasında yapılan monoklonal antikorlar, ağrıların ortaya çıkmasında önemli rolü olan CGRP (kalsitonin gen ilişkili peptid) adlı nöropeptidi etkisiz hale getirerek atağı önleyebiliyor. Daha basit bir açıklamayla ifade edilirse; migren ağrısını başlatan maddeleri engelleyerek ağrı gelişmesini önleyici bir etki yaratıyor.

Hastaların yüzde 60-80’inde etkili

Aşı genellikle hastaların yüzde 60-80’inde etkili. Aylık ortalama baş ağrılı gün sayısını azaltıyor.  Bu oran büyük bir başarı olarak görünse de; migreni tamamen engelleyen veya ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyemeyiz. Yapılan klinik çalışmalarda da uygulamadan kısa süre sonra ağrıların tekrar başladığı bildiriliyor. Bu durumda uzun yıllar boyunca ayda bir enjeksiyon yapılması gerekebilir.

Her tipte kullanılabilir

Aşının hem aurasız hem de auralı migren, kronik migren, aşırı ilaç kullanım baş ağrısı ve küme baş ağrılı hastaların tedavisinde başarıyla kullanıldığını söyleyebiliriz. Tabii maliyeti yüksek olduğu için hasta seçimleri de burada önemli bir nokta. Özellikle ilaç tedavisi, botulinum toksin tedavisi gibi önceki tedavilere iyi yanıt alınamayan ve ayda 4-5’ten daha fazla ağrı atakları geçiren hastalarda kullanılması daha uygun olacaktır. Aşının bugüne dek ciddi, tehlikeli bir yan etkisinin bildirilmedi. Olası yan etkiler iğne yerinde kızarıklık, kaşıntı, enfeksiyon ve genellikle hafif alerjik reaksiyonlardır. Bu etkiler ilaçların güvenlik ve tolere edilebilirlik özellikleri ile benzer bulunmuştur.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir