Obezite cerrahisi sonrası vücut şekillendirme ne zaman yapılmalı?

Hastanın ideal kilosuna inmesi beklenmeli

Bariatrik cerrahi sonrası verilen kilolar ile ciltte sarkmalar oluşur. Meme, karın kol, bacak, kalça ve sırt bölgesindeki sarkmalar, yaşam kalitesini düşürebilir. Bu sarkmaların iyileştirilmesinde vücut şekillendirme ameliyatları önemli rol oynamaktadır.

Prof. Dr. Orhan Babucçu

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Babucçu, obezite ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek cilt sarkmalarını ve bunların tedavisini anlattı:

Obezite ameliyatı sonrası deri neden sarkar?

Kilo verdikten sonra derilerimizin sarkmasının nedeni, cildin artık elastikiyetini kaybetmiş olmasıdır. Deri genişlerse, belirli bir genişleme seviyesini aştıktan sonra da içi boşalırsa, eski haline dönemez ve buna da sarkma denir.

Sarkmalar en çok hangi bölgelerde görülür?

En fazla kilo alınan, yağın en fazla depolandığı alanlarda görülür. Gerdan-boyun bölgesi, kollar, göğüsler, karın yanları, bacaklar, bacak içleri ve basenleri örnek verebiliriz. Tabii ki bunlardan kurtulmak mümkün, biz buna vücut şekillendirme ameliyatları diyoruz. Bunlar sırasıyla yüz ve boyun germe, kol germe, meme dikleştirme, karın germe gerekirse liposuction ve bacak germe ameliyatıdır.

Mide ameliyat olduktan ne kadar süre sonra estetik ameliyat yaptırılmalıdır?

Buna bir takvim üzerinden değil aslında baskül üzerinden cevap vermek lazım. Hasta ideal kilosuna indikten sonra 5-6 ay o kiloda kalırsa, sonrasında vücut şekillendirme ameliyatı olabilir. Bu süre, genelde ameliyat sonrası bir yılı bulur. Hasta kilosunu ideal kilosunda sabitlendikten sonra ameliyat olursa daha fazla başarı elde edilir.

Bu ameliyatların hepsi aynı anda olabilir mi?

Teorik olarak evet. Toplamda 2-3 seansta çözmek mümkün. Bu ameliyatların araları en az 3-6 ay arası olmalı. Mesela ilk başta göğüs ve karın yapılabilir. Daha sonra kol ve bacak en son da yüz bölgeleri hedef alınabilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir