Obezite tedavisinde yaşam değişikliği ve psikolojik destek şart!

Obezite tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerekmektedir

Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek, kilo vermeyi destekleyen en iyi yollardır. Bu süreçte egzersizin bir yaşam tarzı haline getirilmesi de önemlidir. Obezite tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerekmektedir. Kişinin tedavi sonrası yaşam tarzını değiştirmesi elzemdir.

Dr. Levent Bakışgan

Genel cerrah ve obezite cerrahisi uzmanı Dr. Levent Bakışgan, hem obezite hem de tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Obezite her şeyden önce bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü, obezite hastalığının tanımını bireylerin sağlığını etkileyecek şekilde vücutlarında aşırı yağ birikimi sonucunda oluşan bir hastalık şeklinde  yapmıştır. Obezite insanların yaşam konforunun önüne geçen ve diğer hastalıklara da yol açan bir sorundur.

Defalarca denediği diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyen obezite hastaları için farklı tedavi yöntemleri var. Bu yöntemlerden biri de cerrahi müdahale gerektirmeyen, endoskopi ya da anestezi olmadan uygulanan Allurion Programı. Hastaların bir adet kapsül yutmalarını gerektiren bu işlem, midede bir balon gibi şişerek kilo problemi yaşayan kişilerin açlık hissiyle mücadelesinde yardımcı olmaktadır.

Yutulabilir mide balonu 16 hafta sonra vücuttan doğal yollarla atılmaktadır. Bu süre zarfında kişilerin vücut ağırlığında %10-15 oranında kayıp olmaktadır. Programa katılanların bir beslenme uzmanından destek alarak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Ayrıca bir psikolog desteği ile çeşitli yeme bozuklukları da tedavi edilmektedir.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir